Asexual.cz

Úplná verze: Z tohoto článku budete mít asi radost
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
<!-- m --><a class="postlink" href="http://www.novinky.cz/clanek/155567-pohlavni-styk-prinasi-jen-problemy-mini-dalajlama.html">http://www.novinky.cz/clanek/155567-poh ... jlama.html</a><!-- m -->

Aneb je asexualita pobídkou osudu k nastoupení duchovní cesty Dotaz
Něco podobného jsem četla už od dvou guru... sex je pouze prchavým uspokojením, které nic neřeší. Je to věčný koloběh - touha po tom přijde znovu a znovu, znovu a znovu můžeme dosáhnout uspokojení, ale nepřinese nám to trvalé štěstí.
A o tom, že se člověk k nikomu nemá příliš připoutat vím také. U mne to tak stejně dopadne, protože to věčné shánění partnerky, která po pár mailech ztratí zájem už mne unavuje. Nic dobrého mi to nepřináší. :?
"Podle předního buddhisty je celibát důležitý proto, že nabízí nezávislost a svobodu ducha." - U asexualu mozna. Ale u "normalnich" lidi tezko. Jak muze mit nekdo nezavisleho a svobodneho ducha, kdyz neni ukojen jeden z jeho zakladnich pudu a on tim padem potom nemuze myslet na duchovni veci? Jednoducha analogie s jidlem - pokud bych mela zakazano jist (celibat), tak se taky tezko budu moci soustredit na sve duchovno, protoze budu mit proste hlad a bude mi krucet v brise. Takze se obcas najim a muzu se dale v klidu a plne venovat dusevni cinnosti. Tech par minut denne tomu rada obetuju :-) Takze kdyz ma nekdo "normalni" sexualni pud, je lepsi, kdyz mu take venuje par minut denne/tydne/mesicne, aby ho ukojil a mohl se ostatni hodiny venovat dusevni cinnosti, nez aby zil v celibatu, "protoze se to tak ma" a mel kvuli tomu zatemneny mozek. Nedelejme zase ze "sexualu" porad nejake uchyly, co mysli jen na to jedno, a proto jsou hloupejsi/horsi/atp. nez my (mam z tohoto fora obcas takovy pocit).
At chceme nebo ne, oboji jsou (sex i jidlo) bezne fyziologicke potreby. S tim rozdilem, ze bez toho jednoho se da zit.
Viz napr. Maslowovu pyramidu, je to naprosto logicke.
Stoprocentní souhlas s Hic iacet.
Některé příspěvky na fóru mi přijdou vůdči sexuálům dost netolerantní. A čiň druhému tak, jak chceš, aby on činil tobě - mě by dost mrzelo, kdyby ně někdo posuzoval podle mojí (a-)sexuální orientace odvozoval z toho moje duševní kvality a inteligenci. :)
Tak já myslím, že tento Dalajlámův výrok o sexualitě vyvěrá přímo z podstaty filozofie buddhismu, kdy je žádoucí oprostit se od "chtění", protože to vždy přináší nějaké další utrpení a netýká se to pouze sexu, ale i jiných aspektů v životě. Kdo má dům, chce po čase větší, kdo má Škodovku, chtěl by mít třeba Audi atd. On je nejvyšší duchovní představitel a na tyto jsou také kladeny mimořádné požadavky, nemusí tomu však tak být bezpodmínečně u nás " běžných lidí ", byť třeba zaobírajících se spiritualitou. Ti nejvyspělejší a ti, jejichž hlavním životním úkolem je " duchovní život a práce pro druhé ", tam se sexualita stává opravdu pouze překážkou na duchovní cestě, neboť oni vlastně věnují cele svůj život Bohu. Ale těchto lidí je velmi málo, i když si to někteří o sobě také myslí, to je však záležitost spíše jejich duchovní pýchy jak říká můj duchovní učitel Zezulka ( myslí si o sobě, že jsou něco více než ostatní ( i když nejsou ), vyspělejší, dokonalejší, s větším náhledem, ti ostatní mu nemohou porozumět atd.), na to pozor, to je hlavní překážka duchovní cesty ne sexualita. ;) Sexualita a spiritualita ( což není to samé co víra, příslušnost k církvi atd. ) se tudíž nevylučuje, jediný rozdíl v rámci skupiny sexuálních lidí bych viděla snad ve větší možné kultivaci sexuality u lidí spirituálních oproti lidem ne-spirituálním, kde jde často jen o momentální tělesné uspokojení ( viz navštěvování veřejných domů atp. ) a ne současné duchovní obohacení obou aktérů. Tedy ano, i člověk s běžnou mírou sexuální touhy může jít duchovní cestou a to velmi úspěšně. Na tom nesejde, pouze je zde předpoklad, že ten člověk, který více dokáže ovládat sám sebe a k tomu je duchovní cesta dobrý pomocník, také dokáže svou sexualitu v případě absence vhodné možnosti jejího uspokojení ji sublimovat. Čili není nervózní či nerudný/á na manželku/la, když zrovna není uspokojen/a. To je ten rozdíl mezi sexualitou nižší - zvířecí a vyšší - duchovnější. Čili mezi sexem a milováním. Nejde zde jen o prosté vybití pudové potřeby jako je tomu u zvířat.
Pozn. Maslovova pyramida potřeb platí, ale ne bezvýhradně. Bylo dokázáno, že někteří vysoce intelektuálně či kreativně zaměření jedinci ( vědci, umělci ) jsou schopni tvořit, i když nemají uspokojeny potřeby nižší ( biologické, sociální ). Pro průměrného člověka, tedy nás, platí ale bezvýhradně.
Jenom bych ještě dodala, že i lidé spirituálně orientovaní ( byť jsou to "sexuálové ") mají často problém najít k sobě vhodného partnera ( zkušenosti z mého okolí ) právě pro ty zásadní odlišnosti v chápání reality. Lidí, kteří dokážou překročit stín pouze "konzumujícího člověka dneška" také není mnoho.
Nela Napsal(a):že někteří vysoce intelektuálně či kreativně zaměření jedinci ( vědci, umělci ) jsou schopni tvořit, i když nemají uspokojeny potřeby nižší ( biologické, sociální ).

Tak tohle znám velice dobře, když jsem malovala jeden obrázek a potřeba čehokoliv jiného nějak vymizela... :D
Ano mám obrovskou radost.

Dalajláma není sice můj kmenový učitel, ale je to taky Buddhismus a růžné školy se navzájem nevylučují, ale DOPLŇUJÍ. :D