Asexual.cz

Úplná verze: S NIKÝM NESPÍM - a nejsem cvok ...
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Mata sem dal odkaz na jeden pěkný článek , ale do sekce Informace/asexuálové . Tak ho dávám i sem , abychom to tu měli všechno pěkně pohromadě ;)
Citace:S NIKÝM NESPÍM a nejsem cvok

Neláká je sex... Jsou asexuálové čtvrtým pohlavím?

Jsou věci, o nichž se prostě nemluví. O to překvapivější je okamžik, když se ledy prolomí a to, co se pod nimi skrývá, pronikne na povrch. Španělský list El Mundo uveřejnil pozoruhodnou zprávu: tři procenta světové populace nemají prokazatelně zájem o sex. Většina lidí o nich nikdy neslyšela, což je pochopitelné. V dnešní době ovládané všemi možnými podobami sexu není snadné připustit či přiznat si, že jste asexuál.

Když dva dělají totéž, není to totéž

Už při vyslovení tohoto slova se na jazyk derou otázky. Někteří si pojem asexualita zaměňují s frigiditou, což je označení pro sexuální chlad. Asexuál není ani impotentní, po fyzické stránce je u něj vše v naprostém pořádku. Ani s celibátem nemá asexualita vůbec nic společného. U celibátu se dotyčný sexu účelově zříká, zejména z náboženských důvodů. Pokud se vám to zdá příliš zmatené, uděláme si malou rekapitulaci: Frigidní osoba sex provozuje, ale nic při něm necítí. Impotent chce, ale nemůže. A asexuál může, ale nechce. Sex v jeho životě prostě nehraje roli. Neexistují přesná kritéria, jimiž je možno asexualitu vymezit. Její příčiny mohou být různé. Na jedné straně neustálé sexuální bombardování v médiích. Přímo i nepřímo ovlivňují náš pohled na něj, sex nám prezentují zejména z pudové stránky a jeho roli často přeceňují. Emocionální stránka zůstává daleko v pozadí, což může způsobit odmítání sexu – ať už vědomé nebo nevědomé. A taky nesmíme zapomínat na strach z pohlavně přenosných chorob. I ten může narušit něčí intimní život a vést k asexualitě. Nicméně asexuálem se může člověk taky narodit.

Mlčeti zlato?

„Dokud si lidé ťukají na čelo a říkají, že jsem blázen nebo teplej, je mi to jedno,“ vysvětluje Jirka, který svou odlišnost začal cítit přibližně v pubertě. „Schválně na to nic neříkám, jsou to jejich báchorky. Ale kdyby mi někdo vmetl do obličeje pravdu, totiž to, že jsem asexuál, opravdu by to bolelo. Trvalo dlouhou dobu, než jsem vůbec zjistil, jak to se mnou vlastně je. A přijmout to taky nebylo snadné. Předtím jsem si říkal, že to přece dělají všichni, tak na tom něco musí být. Táhl jsem s davem, nechtěl jsem se lišit. Jenže čím víc jsem se do sexu tlačil, tím horší to bylo.“

Co s tím?

Nezájem o sex není choroba. Může však způsobovat potíže v partnerských a manželských svazcích. „Je těžké najít spřízněnou duši. Někoho, kdo se na tebe nekouká jako na objekt svých postelových dovedností,“ líčí Jirka. „Na druhé straně přiznávám, že mít sex prostě patří k partnerskému životu. Nemohu čekat, že se ho někdo kvůli mně na celý život zřekne, to je přece nemyslitelné,“ dodává. „Vím, o čem mluvím. Vždyť já vlastně ani nevím, ,na co jsem‘. Nejdřív jsem se oženil. Bylo to tříleté martyrium. Pak jsem manželství vzdal, říkal jsem si, že když mě sex nebaví se ženou, asi budu na chlapy. Našel jsem si přítele, jenže historie se opakovala. K oběma jsem si dovedl vytvořit silné citové pouto, ale sex jsem nedokázal dát ani jednomu. Proto jsem tak nějak smířen s tím, že budu sám,“ vysvětluje. „Říkám ,tak nějak‘, ale ta jiskérka naděje pořád neuhasla…“ dodává Jirka.

Existující fenomén

Asexuálové se ale začínají organizovat a zaujímat své místo ve společnost. Usilují o to, aby se s nimi ve světě, kde vládne sexuální fenomén, nejednalo jako s nemocnými. Existuje i organizace AVEN, která si za cíl klade osvětu v otázkách asexuality. Na svých stránkách nabízí kromě informací a diskusních fór také seznamku. K „organizovanému“ seznamování je Jirka skeptický: „Tohle je život, nejde to naplánovat. Navíc když jsem na stránce pro asexuály narazil na sekci e-shop, naprosto mě to vyřadilo z provozu. No umíte si představit, že bych ven vylezl v tričku s nápisem ,Nikdo neví, že jsem asexuál‘? Raději bych se těm posměšným pohledům vyhnul.“

O čem se nahlas nemluví

Asexuály najdeme i mezi slavnými. Někteří se k tomu hrdě hlásí, o jiných se to pouze šeptá. Sám Andy Warhol řekl, že „sex je největší nicota všech dob“. Za druhou skupinu bychom mohli jmenovat třeba Alana Rickmana, který snad nejvíce vešel do povědomí coby profesor Severus Snape ze série filmů o Harrym Potterovi. Nebo skotského spisovatele Jamese Barrieho – „tatínka“ Petra Pana. A když už jsme u literatury, možná by bylo dobré podotknout, že asexualita odedávna pronikala i sem. Asexuální byla prý Cathy ze Steinbeckova románu Na východ od ráje i TinTin, nepochybně nejznámější postava komiksového mága Hergého. Jiná neméně zajímavá literární postava, o níž se v této souvislosti mluví, je Sherlock Holmes. Na rozdíl od Jamese Bonda, který by bez atraktivní vyvinuté slečny neudělal krok, se o Sherlockovi tvrdí, že necítil přitažlivost ani k jednomu pohlaví.

Sexuální touha není konstanta

Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod. Pod tlakem okolí jsme si však zvykli srovnávat vše s tím, co je považováno za zdravé a normální. A z toho pak vznikají problémy a bloky. Tím, že budeme akceptovat přirozenost ostatních, jim umožníme srovnat se s jejich určením. A co je možná ještě důležitější – mluvit o sobě, svých touhách a problémech otevřeně a bez přetvářky.

Richard FRIDRICH

Zdroj : <!-- m --><a class="postlink" href="http://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/snikym.htm">http://www.mesicnikzdravi.cz/vztahy/snikym.htm</a><!-- m -->
Čtvrtým pohlavím LOL ? Takže jestli jsem to dobře pochopila, podle autora jsou muži, ženy, intersexuálové a asexuálové. :)