Asexual.cz

Úplná verze: Tak trochu o obrazu asexuality v próze
Prohlížíte si holou variantu vašeho obsahu. Prohlédněte si plnou verzi s příslušným formátováním.
Stran: 1 2 3 4
Ahojte všichni, po 7 letech přemýšlení, co je se mnou "v nepořádku" (dětství a dospívání na malé vesnici 90. let) a dvanácti letech braní asexuality jako velmi pravděpodobné možnosti jsem narazila na pojem "demisexual" a jistotu stále nemám, ale nechci se chodit testovat k psychologovi, protože přece nemám duševní poruchu. Jen je pro mě naprosto nemyslitelné (nechat se) sbalit v baru (od) muže (nebo ženy) a jít s nimi ten večer do postele. Dokud ve vztahu s druhou osobou nejsou city, není tam ani žádné erotické toužení. Abych pravdu řekla, jakmile jsem překročila třicítku a odešla z nefunkčního stavu, ve kterém jsem byla rok nešťastná, přestala jsem spoustu věcí řešit.

Ještě déle než přemýšlení nad vlastní sexualitou se věnuju psaní, a v momentě, kdy se mě přílišné přemýšlení nad vlastní orientací přestalo týkat, začala jsem uvažovat, jak do povídek (žánr není romance, ani zdaleka) nenápadně a jako zcela normální věc zakomponovat menšinové sexuální orientace/identifikace/projevy apod. Nedělám si iluze o tom, že změním svět, ale chci to napsat dobře a správně.

Takže moje současné velké téma je: jak nenásilně identifikovat asexuála? Popsat něco, co se projevuje nepřítomností něčeho u jiných lidí obvyklého (a ne nutného pro život), je zapeklitá věc. Ace jokes v češtině nefungují, barvy vlajky jsou poměrně nenápadné, a netuším, kde hledat české ekvivalenty.
(20. 06. 2016, 07:45:33)Runa Napsal(a): [ -> ]Takže moje současné velké téma je: jak nenásilně identifikovat asexuála? Popsat něco, co se projevuje nepřítomností něčeho u jiných lidí obvyklého (a ne nutného pro život), je zapeklitá věc.

Co třeba: ,,Ten divnej?" Nebo: ,,Ta divná?"
ahoj
podla mna na najlepsie bude ak to bude uplne normalna postava ako vsetky ostatne, len ked bude nejaky rozhovor o "crushoch" alebo sexe alebo niecom takom, tak ich odignoruje alebo sa bude snazit zmenit temu. ale cierny prsten je podla mna dobre spomenut :)
ale inak urcite by si nemala robit z neho nejakeho stereotypneho asexuala, tym myslim ze asociala ani introverta.

mne sa inak paci tento napad
https://www.facebook.com/ace.drak.sk/pho...=3&theater
(20. 06. 2016, 10:03:03)ace.drak Napsal(a): [ -> ]ahoj
podla mna na najlepsie bude ak to bude uplne normalna postava ako vsetky ostatne, len ked bude nejaky rozhovor o "crushoch" alebo sexe alebo niecom takom, tak ich odignoruje alebo sa bude snazit zmenit temu. ale cierny prsten je podla mna dobre spomenut :)
ale inak urcite by si nemala robit z neho nejakeho stereotypneho asexuala, tym myslim ze asociala ani introverta.

mne sa inak paci tento napad
https://www.facebook.com/ace.drak.sk/pho...=3&theater

Každopádně tam musí být dost sexu, jinak to bude neprodejné...
(20. 06. 2016, 10:03:03)ace.drak Napsal(a): [ -> ]ahoj
podla mna na najlepsie bude ak to bude uplne normalna postava ako vsetky ostatne, len ked bude nejaky rozhovor o "crushoch" alebo sexe alebo niecom takom, tak ich odignoruje alebo sa bude snazit zmenit temu. ale cierny prsten je podla mna dobre spomenut :)
ale inak urcite by si nemala robit z neho nejakeho stereotypneho asexuala, tym myslim ze asociala ani introverta.
To v plánu určitě nemám, stejně jako bych v životě nedělala to, co spousta povídkáte ve fanfiction, které "napíšou heteroromanci a pak jen změní ženu na muže".
Rozhovor o crushích právě moc nehrozí, ona je to městská fantasy detektivka :-P Sexuální orientace postav mně vždycky vyplyne postupně a mimochodem, takže postavu jsem měla prakticky hotovou, ještě než jsem si vyjasnila její sexuální orientaci.
(20. 06. 2016, 10:13:53)adevr Napsal(a): [ -> ]Každopádně tam musí být dost sexu, jinak to bude neprodejné...
Neprodejné to bude, to je mi jasné. :-P Už v minulosti se o moje povídky začal zajímat webzin, ale jeho redaktor mně bez mého svolení začal posílat přepsané části mého textu ("přidat sex a krev", "vyhodit popisy atmosféry"), takže vím, jak to vypadá, když se moje tvorba převaří do komerčního stylu. (Působilo to jako jídlo s přehnanou dávkou glutamátu.)
Lidí, co preferují povídky asexuální, protože "je nezajímá, jak to dělají jinde", případně "si během erotických scén ve filmu jsou uvařit kafe", je asi minimum.
To Runa

Stačí popustit uzdu fantazii a rozbourat stereotypy, třeba Lynn Flewelling má ve své úspěšné knižní fantasy sérii, dvojici homosexuálních hrdinů. Jeden z nich je tuším elf a druhý nezletilec...
Nebo takový zeměplošský barbar Ghenghiz Cohen, ten je sice asexuál z donucení, ač má stále silné řeči...ale znáš to, s těma vydržíš jen do doby než se rozestele...
To jen pro ukázku, jak moc rozličné může být spektrum a pokud se to udělá dobře, tak to i funguje.

Jeden typ, pokud je to tedy ta fantasy detektivka, tak hlavní hrdina by třeba mohl mít takovou.... Vlastně, stop...a sorry, nápady jsou dnes k nezaplacení. :)
(20. 06. 2016, 11:02:07)Runa Napsal(a): [ -> ]Už v minulosti se o moje povídky začal zajímat webzin, ale jeho redaktor mně bez mého svolení začal posílat přepsané části mého textu ("přidat sex a krev", "vyhodit popisy atmosféry"), takže vím, jak to vypadá, když se moje tvorba převaří do komerčního stylu. (Působilo to jako jídlo s přehnanou dávkou glutamátu.)

Myslím, že tohle by šlo ošetřit nějakou licencí, například Creative Commons ve verzi BY-NC-ND (Uveďte autora-Nezasahujte do díla).

A k otázce, jestli jde asexuál poznat ... no, minimálně ze začátku to bude velmi složité (hlavně u těch, co neví, že vůbec jsou asexuálové a/nebo že existuje asexualita) a potom to bude i tak složité, protože bude problém rozpoznat asexuála např. od toho, kdo jen nerad mluví o sexu. Jediná spolehlivá metoda je asi "prolustrovat" všechny předchozí partnery (pokud jsou) ...
adevr: Jestli myslíš to, co si myslím, pak ano, ta možnost tam je, ale nemá důvod tohle dělat.
(Nápady jsou k nezaplacení, pokud se dotáhnou do konce, o tom bych mohla povídat ještě dlouho :)
Homosexuál nebo dvojice homosexuálů se píše snadno, u bisexuálů je to složitější, ale zrovna u asexuality jsem narazila :-P

Magramal: Dotyčný to naštěstí (nebo možná naneštěstí, mohl si aspoň natlouct nos) nikde nezveřejnil, a mám i dojem, že jsem tehdy používala © (ač je to krapet vošajslich). Ono šlo asi o dalšího typa, co si myslí, že když bude holku shazovat a koukat na ni zvysoka, tak mu skočí do postele... no, na mě to fakt nefungovalo
To Runa
No, zrovna ta možnost to nebyla, jsem trošku originálnější. :) Nejde tam až tak o něj ale o okolí a legendu kterou si vymyslel...je v tom kletba nebo možná taky ne, pár zmatených čarodějů a nešťastných krasavic a tajemná vražda.
S těmi nápady jinak souhlasím, dotáhnout je do konce je nejlepší. Občas se mi to také povede, ale blbé je že nápady přicházejí neustála čas ubíhá docela rychle...
Být spisovatel jsem si už vyzkoušel, je to dřina... a teď se raději věnuji knížkám trošku jinak. I když teď jsem zrovna, ač nerad, okolnostmi přinucen mučit si hlavu knižním textem.. :/
Ale do konce to doufám dotáhnu vždycky.

Jinak s těmi homosexuálními hrdiny ve fantasy máš pravdu, snad se to dá napsat snadno ..., jde však o to s takovým nápadem prorazit, a ještě vydat úspěšnou knižní sérii.
V tom žánru jsou totiž pevně ukotvena obrovská klišé, tyčící se nad snahou různých spisovatelů je zdolat, jako kamenné hradby a věže Xamgharrothu. A okolí je poseto jejich kostrami.
(20. 06. 2016, 12:35:20)adevr Napsal(a): [ -> ]Nebo takový zeměplošský barbar Ghenghiz Cohen, ten je sice asexuál z donucení, ač má stále silné řeči...ale znáš to, s těma vydržíš jen do doby než se rozestele...
To jen pro ukázku, jak moc rozličné může být spektrum a pokud se to udělá dobře, tak to i funguje.

Myslím že lepší zeměplošské asexuální případy jsou bábi Zlopočasná (docela explicitně v knížce Dámy a pánové) a nejspíš Vetinari (i když ti jsou oba 'divní' tak jako tak). Ten má dokonce černý prsten, i když ho má pořád zavřený ve skříňce (to ale nemusel být asexuální záměr, protože ho občas používá na pečetění dopisů). Jinak ale má osobní život zřejmě minimální až žádný, kromě jakéhosi ...vztahu s upírkou..No a ani ta jeho škaredá ložnice s úzkou postelí, i když by si moh dovolit něco lepšího, nenapovídá, že by tam dělal něco jinýho, než v ní spal.
No, prostě podle toho, jak jsou tihle dva v průběhu série popisovaní, mně byli tak nějak jasní asi ještě dřív, než jsem pro asexualitu znala slovo.
Stran: 1 2 3 4