Asexual.cz
Asexualita je prospěšná - Verze k tisku

+- Asexual.cz (https://www.asexual.cz/forum)
+-- Fórum: Média a viditelnost (https://www.asexual.cz/forum/forum-12.html)
+--- Fórum: Noviny, časopisy, magazíny, pořady, ... (https://www.asexual.cz/forum/forum-18.html)
+--- Téma: Asexualita je prospěšná (/thread-3154.html)

Asexualita je prospěšná - So-diskusni-forum-sna - 02. 04. 2019

Jsme zvyklí všude vídat samou chválu na sex, redaktoři se přímo vyžívají v psaní o tom, proč sex konat, atd. Ale jsou to samozřejmě sračky, protože jen píšou o tom, co baví téměř celou populaci.

Zde je článek, který píše naprostý opak ;).

Píše se v něm, že nesex prodlužuje věk.

Takže nemrdat je prostě zdravé. Což je pochopitelné.

https://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/426705-sexualni-abstinence-posiluje-imunitu.html?fbclid=IwAR0VHPilCOXXLvDysyQ7ml4FsP7wDH6uQ124CztPFZhljgaa7hHkemWneHk

RE: Asexualita je prospěšná - Gr-diskusni-forum-ča - 02. 04. 2019

Já chcu být taky vědec. Převratné zjištění, že těhotenství si vybere na životě daň.

RE: Asexualita je prospěšná - Nihi-diskusni-forum-llus - 02. 04. 2019

No jo.. Publicistické články, které vznikají tak, že si pisálek, který dané látce nerozumí, přečte abstrakt nějaké nedostatečně zpracované observační studie, podá to atraktivním způsobem, a podloží častými "autority tvrdí", "autority se domnívají", apod.. Pak už stačí jen to, aby o podobný článek zrakem zavadil člověk, kterému to vše pasuje do jeho názorů a domněnek.  Šklebící se

RE: Asexualita je prospěšná - Ilm-diskusni-forum-atar - 03. 04. 2019

Studie prováděli na broucích, to je biologicky dost odlišný druh ve srovnání s lidmi. (Neřekla bych, kdyby to byly opice, prasata, případně psi, kočky nebo aspoň potkani.)
Abstinující brouci dost možná žili déle právě proto, že je příroda naprogramovala k tomu, aby se jedinec zachoval, dokud se mu nepodaří rozšířit svůj rod. (Pak má splněno a může na věčný odpočinek).
Naopak se v některých případech ukazuje, že těhotenství je účinným preventivním prostředkem před některými onemocněními. Napadá mě třeba rakovina prsu - slyšela jsem, že kojení může snížit riziko jejího vzniku.
A když už jsem zmiňovala ty potkany (se kterými mám trochu osobních zkušeností): samičky nemožnost mít mláďata obvykle odnesly rakovinou některého z reprodukčních orgánů, které nikdy neměly šanci použít. No a samečci, ti se zase z nedostatku lepšího materiálu pokoušeli vybít, kde to šlo. (Mám podezření, že jsem v úvahu připadala i já...)
Pokud bezdětné ženy skutečně žijí déle než ty s dětmi, může to mít dva důvody: 1) Žádný malý upír je 18 let nevysával a nedrásal jejich nervy. 2) Žádný malý upír po dosažení dospělosti netrpělivě nečekal na jejich skon - protože dědictví.

Ach jo, už je ze mě cynik.

RE: Asexualita je prospěšná - Jul-diskusni-forum-iana - 03. 04. 2019

Souhlasím s tím, co tu už zaznělo, a připojuji:

Za dlouhověkostí duchovenstva bych historicky viděla ještě jiné a asi i podstatnější faktory, jako je hmotné a sociální zajištění, péče ve stáří (hlavně pro řeholníky a řeholnice - diecézní kněží na tom vždy byli hůře), relativně vyvážená a pravidelná strava (ve srovnání s většinou populace) a v mezích možností klidný život (nepočítáme-li misionáře u lidojedů a rytířské řády). ;)
U řady zvířat (i když nevím, jestli u potemníků) podle mě hraje roli také to, že asexuální samec neriskuje zdraví v boji o samici. Že těhotenství/březost obnáší riziko, je vcelku nabíledni, jak upozornil Grča.

Pobavila mě formulace: "...lidé, kteří sexuálně abstinují. Tedy řádové sestry, kněží a lidé, kteří žijí v celibátu." Kdo jsou tedy ti, kdo "žijí v celibátu", ne-li jeptišky a kněží? :D Abstinující američtí puberťáci z protestantských církví, které je nutí nosit odznáčky předmanželské čistoty s nápisem I love celibacy?

Jinak je pravda, že některým těžce nemocným lidem celibát prodloužil život, například Kantovi nebo Bernardu Bolzanovi. Ale umím si představit i případ, kdy je chudák celibátník tak vystresovaný a vyčerpaný nedobrovolnou abstinencí, že si tím život zkrátí.

RE: Asexualita je prospěšná - Ilm-diskusni-forum-atar - 04. 04. 2019

Odlišný způsob řeholníků a řeholnic mě taky napadl, ale říkala jsem si, že to raději přenechám jiným (přece jen nejsem historik).
V souvislosti s tématem jsem si vzpomněla na Augusta Strindberga a jeho Manželské historie (konkrétně povídku Odměna ctnosti). V tomto příběhu se snaží téměř vědecky dokázat, že pokud muž nemá vybití pro své (fyzické) potřeby, může na to i zemřít (a mladý!).
To by mohl být takový protipól k tomu článku z odkazu :-)

RE: Asexualita je prospěšná - Jul-diskusni-forum-iana - 05. 04. 2019

Perfektní, díky za čtenářsky tip! :) Zrovna jsem uvažovala nad tím, že od Strindberga bych si měla něco přečíst.

RE: Asexualita je prospěšná - Magr-diskusni-forum-amal - 06. 04. 2019

Také si myslím, astejně jako Ilmatar, že člověk je v tomto ohledu o dost složitější než potemník a že něco tak jednoduchého jako pouhý vliv pohlavních hormonů vylučovaných během sexu to asi nebude. Tipoval bych, že mnohem větším vlivem bude způsob života duchovních (hlavně absence stresu, jak už napsala výše Juliana), navíc samotný vstup do řádu bude dost velkým filtrem, který nejspíš zabrátní tomu, aby se mezi duchovními ocitli ti, kdo bez ono "vybití" nejsou schopní fungovat (bohužel, filtr není zcela dokonalý, jak nám sexuální skandály katolické církve ukazují).

Mimo toho, celé to považuju spíš za příklad nesprávně pochopené korelace a kauzality - například si pamatuju, že astronomové také žijí mnohem déle než ostaní povolání a to i bez celibátu (i když, když trávíte většinu noci u dalekohledu ... :-) ). Nejspíš půjde o obecnější jev, protože obdodně existují jedinci, kteří se očividně řídí zásadou Jamese Dean Žij rychle, zemři mladý, jako například všichní příslušníci Klubu 27.

Nicméně podle jedné studie, zabývající se eunuchy sloužícími u královského dvora ve středověké Koreji, se také ukázala nápadně delší průměrná doba života. Nakolik za to mohla absence pohlavních hormonů, lepší podmínky vůči zbytku obyvatelsva nebo to, že eunuši byli poněkud stranou politického boje o moc, se už asi zpětně težko zjistí, i když ono srovnání s dobou života králů také není příliš přínostné, hlavně z toho důvodu, že být králem může být velmi náročné a stresující povolání, a také to, že není uvedeno, jestli ti králové zemřeli přirozenou smrtí (na druhou stranu, ve středověku se věci jako "být ve spánku proboden po trůnu bažícím bratrancem" u králů považovali za celkem přirozenou příčinu smrti :-) ).

RE: Asexualita je prospěšná - Jul-diskusni-forum-iana - 08. 04. 2019

Zaujalo mě, že se podle příslušné studie mohli eunuchové ženit a adoptovat děti. Ráda bych věděla, jaký zájem o taková manželství projevovaly ženy. Římskokatoličtí biskupové také nějakou dobu mohli žít v celibátním manželství, ale obvykle jim to nevyšlo kvůli neochotě žen do takového manželství vstupovat. Pro asexuální dámy by to ovšem bylo řešení ideální. :)