Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.

Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Asexualita vs. Graysexualita
Ahoj, jsem tu nová a mám v hlavě dvě otázky. Ta jedna je rychlá a stručná... :D

Je tu někdo, kdo se považuje za graysexuála? A pokud ano, mohl by mi k tomu říct něco trochu víc o tom, co to pro něj znamená, a proč se identifikuje právě takto?  :)

Druhá otázka je trochu složitější a týká se právě rozdílu mezi graysexualitou a čistou asexualitou. Teoreticky mi jsou ty pojmy jasné, ale praxe pokulhává... :D

Osobně to mám tak, že vůči mužům cítím zejména romantickou přitažlivost a fantazie v sexuálním směru nefungují. Sex jsem taky nikdy nevyhledávala a netoužila po něm. Když na něj mělo dojít s nějakým mým předchozím partnerem, tak i když mi s ním bylo dobře, prostě to nešlo, nebo za doprovodu úzkosti. Mám ale chvíle, kdy mi u muže připadá něco fakt sexy, co mě dokáže zaujmout, ale na sex s ním kvůli tomu nemyslím. Líbí se mi jakoby jenom to sexuální chování, nevím jak to nazvat... :D Dokážu si to ale představit, pokud by se jednalo o doslova a do písmene láskyplný akt. Zkrátka je to pro mě asi víc o emočním propojení, které když chybí, nedokážu se přes to dostat.

S manželem to mám tak, že když mě dokáže nějak naladit (což není úplně jednoduché :D ), tak po něm začnu toužit, ale jinak toužím maximálně po sdílení intimity, a ani bych neřekla, že to "sexuální naladění" je vázaný přímo na jeho osobu - spíš jde o navození situace, která se mi líbí.

Zkrátka cítím tu romantickou přitažlivost a jen v určité situaci je to i touha po sexu, i když také spíš jen po takovém tom láskyplném. :)) Není to tak, že když dlouho nebude sex, tak že mi bude chybět. Bude mi chybět jednoduše jen ta intimita v nějaké formě, to hlubší napojení se na sebe navzájem.

A teď k tomu dotazu...

U mužů se považuju za asexuálku, jelikož se mi nestává, že by mě muži přitahovali jinak než romanticky. Nejsem si ale jistá, jestli právě třeba i to, že v určité chvíli cítím sexuální touhu po manželovi, byť je vyvolaná uměle, není právě spíš ta graysexualita už. :) Zase si ale říkám, že to, že tělo reaguje na nějaké už v podstatě sexuální a pro mě vzrušující podněty, ještě neznamená, že se jedná o sexuální přitažlivost vůči člověku... :)

Budu ráda za vaše názory a zkušenosti. :)

Jinak pro úplnost: U žen cítím sexuální přitažlivost víc než u mužů, ale i tak jen slabě. Jen jednou se mi stalo, že ta přitažlivost byla hodně silná a bylo to právě u holky. :) U nich se tedy považuju za tu graysexuálku. :)
Odpovědět
Abych byla upřímná, musela jsem si ty pojmy a jejich definice dohledat a ujasnit. (Ne že bych v tom teď měla zcela jasno.) Na můj vkus existuje těch názvů až příliš. Někomu možná pomáhá, když má větší výběr škatulek, do kterých se může zařadit (alespoň v určité fázi), avšak pro mě už to začíná být spíš matoucí. Jako kdyby mě všechna ta slova a názvy odváděly od vlastní podstaty, udržovaly na povrchu a nedovolovaly mi proniknout hlouběji. 
Otázka je, jestli v těch posledních dvou větách můžu zaměnit zájmeno 'mě' za 'nás'? (A kdo všechno patří do 'my'?) 

Odpověď na první otázku: Za graysexuála se nepovažuji - ve smyslu, že slovo 'graysexuál' se mnou nijak nerezonuje. Ačkoli nějaké znaky z té definice vykazuji. Jenže když si čtu ten výčet znaků uvedený na odkazu výše: 
  • Experiencing sexual attraction infrequently. 

• Experiencing sexual attraction very weakly.

• Experiencing sexual attraction only in specific circumstances.

• Feeling uncertain about whether they experience sexual attraction.

• Experiencing attraction that is only ambiguously sexual.

• Feeling alienated from sexual attraction.

• Otherwise relating to aspects of asexuality, even if it isn't a perfect fit. 
... u prvních tří si například říkám, kdo a jak posuzuje, co je infrequently, weakly, specific circumstantces
U bodu čtyři záleží, co si představujeme pod pojmem sexual attraction
A co přesně znamená ambiguously sexual a alienated
Pod poslední bod se podle mě za určitých specific circumstances dá zařadit v podstatě cokoli... 

A jsme tam, kde jsme byli - slova člověka odvádějí od samotné podstaty. Ve snaze něco pojmenovat se může stát, že právě uvízneme na povrchu a nedokážeme to plně a hluboce procítit a prožít. A právě to vidím jako problém. Ostatně sama píšeš, že teorie je jasná, ale praxe pokulhává. Mívám to podobně, proto se považuji za teoretičku. Ovšem zároveň vím, že teorie má vznikat na základě praxe, nikoli obráceně. 

Odpověď na druhou otázku: Nezabývala bych se pojmy. Zabývala bych se tím, co cítím, a jestli je to v souladu se mnou samotnou, s mou podstatou, popřípadě s nastavením/potřebami/přáními (potenciální/ho) partnera nebo partnerky. U ostatních lidí mě to nemusí zajímat zatěžovat. 

PS: Když píšeš, že tě manžel musí nějak naladit, ale že ta touha je vyvolána uměle, zajímalo by mě, o jaké umělé vyvolání jde? (Napadá mě jedině užívání nějakých prášků.) Zároveň si říkám, jestli každý člověk nepotřebuje správně naladit? Pochybuji o tom, že někdo má chuť kudy chodí a na koho narazí. (Ale třeba tací skutečně jsou a moje vnímání je ovlivněné mým vlastním nastavením?)
"Kníže se musí umět přetvařovat; ne z bázně, ale z opatrnosti. Měl by usilovat o to, aby se dozvěděl všechno, ale nemusí tuto znalost stále dokládat." královna Kristina
Odpovědět
Já když čtu o těch pseudokategoriích a uměle vytvořených škatulkách , tak mi to tak začne smrdět levicově aktivistickým LGBTQ +- , že ztrácím zájem o to, s čím má pisatel problém.

Už mi to připadá jako ty falešné hry s covidem, typ A TypB, africký, indický, britský, jihoamerický..., delta 1, delta 1a, delta 2, lamba, OMEGA.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
(11. 09. 2021, 10:57:41)adevr Napsal(a): Já když čtu o těch pseudokategoriích a uměle vytvořených škatulkách , tak mi to tak začne smrdět levicově aktivistickým LGBTQ +- , že ztrácím zájem o to, s čím má pisatel problém.

Už mi to připadá jako ty falešné hry s covidem, typ A TypB, Afroický, indický, delta, lamba, OMEGA.

to mi připomenulo:
Britský Facebook rozlišuje 71 pohlaví. Co každé z nich znamená?
https://refresher.cz/46666-Britsky-Faceb...ch-znamena

Pohlaví jsou pouze dvě - mužské a ženské; ty zbývající tzv. pohlaví jsou převážně spíše případ pro odborníky - psychiatry a psychology.
specifická skupina jsou trans...
Odpovědět
Souhlasím s tím, že když je kolem toho moc teorie, tak začínám ztrácet zájem. Pokud se ta teorie tvoří uměle pro zvýšení zájmu, tak to asi funguje jen u cílové skupiny.
A to, že někdo má chuť úplně pořád, skutečně existuje, mám několik příkladů z blízkého okolí, moje první přítelkyně, která mě hodně ovlivnila, a se kterou jsem za 5 let vztahu byl nucen přehodnotit svoje dosavadní přesvědčení, a pracovní kolega, kterého znám 25 let a měl to tak co pamatuju. Konečně si před několika lety našel odpovídající partnerku, která to s ním samozřejmě nemá jednoduché, ale to nemůžu veřejně rozvádět. Je to spíš o štěstí, jak si lidi vyhovují a jestli si mají snahu vycházet vstříc. Na to existoval kdysi jeden slabší vtip, že láska je ve skutečnosti o hledání vhodného partnera se správnou velikostí. Přeneseně to platí spíš na to vyladění společných pocitů vzrušení a jak často se objevují. Navíc u lidí je žádoucí, aby se neustále vyvíjeli, teoreticky by to mohlo jít i společně, alespoň v nějakém aspektu to určitě jde současně, když je dobrá vzájemná interakce a partner(ka) působí jako zdroj zajímavých podnětů.
Reálně je nějaká část lidí, kteří tohle neprožívají a jsou toho názoru, že jim to ani nechybí, takže buď k tomu ještě ve svém vývoji nedozráli, mají důležitější záležitosti, nebo to v nich stejně podvědomě hlodá a vědí, že by s tím měli něco dělat, tak začínají aspoň s tím začleněním do jakési komunity, která jim poskytuje dojem blízkosti podobně uvažujících a tedy alespoň pravděpodobných protějšků.
A následně jde rozvíjet teorie o tom, jestli za tím není nedostatek sebelásky, který pak vyniká navenek a ovlivňuje přitažlivost.
Co se týče pohlaví (fyzického), tak jsem ještě jiné než ty dvě nezaznamenal. Pokud jde o to, jak se člověk cítí a vnímá sám sebe, tak potom je v podstatě každý originál a měl by mít svou vlastní skupinu, která je někomu podobnější, někomu třeba ne.
Takže zase nic ke konkrétnímu případu, jen taková obecná úvaha :)
Odpovědět
(11. 09. 2021, 10:34:21)Ilmatar Napsal(a): Abych byla upřímná, musela jsem si ty pojmy a jejich definice dohledat a ujasnit. (Ne že bych v tom teď měla zcela jasno.) Na můj vkus existuje těch názvů až příliš. Někomu možná pomáhá, když má větší výběr škatulek, do kterých se může zařadit (alespoň v určité fázi), avšak pro mě už to začíná být spíš matoucí. Jako kdyby mě všechna ta slova a názvy odváděly od vlastní podstaty, udržovaly na povrchu a nedovolovaly mi proniknout hlouběji. 
Otázka je, jestli v těch posledních dvou větách můžu zaměnit zájmeno 'mě' za 'nás'? (A kdo všechno patří do 'my'?) 

Odpověď na první otázku: Za graysexuála se nepovažuji - ve smyslu, že slovo 'graysexuál' se mnou nijak nerezonuje. Ačkoli nějaké znaky z té definice vykazuji. Jenže když si čtu ten výčet znaků uvedený na odkazu výše: 
  • Experiencing sexual attraction infrequently. 

• Experiencing sexual attraction very weakly.

• Experiencing sexual attraction only in specific circumstances.

• Feeling uncertain about whether they experience sexual attraction.

• Experiencing attraction that is only ambiguously sexual.

• Feeling alienated from sexual attraction.

• Otherwise relating to aspects of asexuality, even if it isn't a perfect fit. 
... u prvních tří si například říkám, kdo a jak posuzuje, co je infrequently, weakly, specific circumstantces
U bodu čtyři záleží, co si představujeme pod pojmem sexual attraction
A co přesně znamená ambiguously sexual a alienated
Pod poslední bod se podle mě za určitých specific circumstances dá zařadit v podstatě cokoli... 

A jsme tam, kde jsme byli - slova člověka odvádějí od samotné podstaty. Ve snaze něco pojmenovat se může stát, že právě uvízneme na povrchu a nedokážeme to plně a hluboce procítit a prožít. A právě to vidím jako problém. Ostatně sama píšeš, že teorie je jasná, ale praxe pokulhává. Mívám to podobně, proto se považuji za teoretičku. Ovšem zároveň vím, že teorie má vznikat na základě praxe, nikoli obráceně. 

Odpověď na druhou otázku: Nezabývala bych se pojmy. Zabývala bych se tím, co cítím, a jestli je to v souladu se mnou samotnou, s mou podstatou, popřípadě s nastavením/potřebami/přáními (potenciální/ho) partnera nebo partnerky. U ostatních lidí mě to nemusí zajímat zatěžovat. 

PS: Když píšeš, že tě manžel musí nějak naladit, ale že ta touha je vyvolána uměle, zajímalo by mě, o jaké umělé vyvolání jde? (Napadá mě jedině užívání nějakých prášků.) Zároveň si říkám, jestli každý člověk nepotřebuje správně naladit? Pochybuji o tom, že někdo má chuť kudy chodí a na koho narazí. (Ale třeba tací skutečně jsou a moje vnímání je ovlivněné mým vlastním nastavením?)

Děkuju za názor. :) To, že jsou některé pojmy diskutabilní (např. graysexualita a to, co jsi zmiňovala v příspěvku jako třeba kdo určuje, co je toto a tamto), to je jasné a člověk se vždycky nakonec identifikuje podle toho, jak on sám se cítí, které pojmy/definice s ním rezonují, a nikdo mu nemůže říct, kdo je nebo není. Pouze mě zajímal názor ostatních, zajímalo mě, jak to ostatní třeba mají, protože člověk tím poznává pak líp i sám sebe - nutí ho to k zamyšlení, uvědomění si a pochopení některých věcí apod. Zkrátka mě zajímalo, jestli lidé, kteří se považují za asexuály/graysexuály zažívají třeba něco podobného.

Teorii ohledně graysexuality mám nastudovanou docela dost, ale zajímalo mě, jak to vypadá v praxi u reálných lidí, protože si jsem vědoma toho, že definice graysexuality ani asexuality nezahrnují všechno a každý člověk je originál.  :) Nezabývám se tedy primárně pojmy místo toho, co cítím. Vím, co cítím a trochu ještě hledám název, protože mě to prostě zajímá.  :)

Ohledné vyvolávání chuti - ano, jsou lidé, kterým opravdu stačí se na někoho podívat, vidět svého partnera nahého, a vnímají sexuální přitažlivost a vědí, že je to sexuální přitažlivost. Víc bych toto téma asi nerozebírala tady.  :)
Odpovědět
Všem ostatním také děkuju za jejich vyjádření, i když mi v ničem nepomohlo a nic moc mi nedalo... Inu, každý má jiný pohled na svět, sexualitu i škatulky... :)
Odpovědět
(11. 09. 2021, 17:12:36)LuPa Napsal(a): Všem ostatním také děkuju za jejich vyjádření, i když mi v ničem nepomohlo a nic moc mi nedalo... Inu, každý má jiný pohled na svět, sexualitu i škatulky... :)

Není zač, já jsem, holt, prostý asexuál. 

Ale když už jsme u těch škatulek, ten graysexuál... může jím být i někdo trpící saliromanií, nebo koprofiilií? Nebo už je to brownsexuál?
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
(11. 09. 2021, 17:12:36)LuPa Napsal(a): Všem ostatním také děkuju za jejich vyjádření, i když mi v ničem nepomohlo a nic moc mi nedalo... 

Vzhledem k tomu, že je to diskuze veřejná, stále existuje možnost, že ty příspěvky pomůžou nějakému jinému (náhodnému) čtenáři. A nebo i samotnému pisateli, protože si tím aspoň utřídil vlastní myšlenky :)
"Kníže se musí umět přetvařovat; ne z bázně, ale z opatrnosti. Měl by usilovat o to, aby se dozvěděl všechno, ale nemusí tuto znalost stále dokládat." královna Kristina
Odpovědět
(11. 09. 2021, 17:52:41)adevr Napsal(a):
(11. 09. 2021, 17:12:36)LuPa Napsal(a): Všem ostatním také děkuju za jejich vyjádření, i když mi v ničem nepomohlo a nic moc mi nedalo... Inu, každý má jiný pohled na svět, sexualitu i škatulky... :)

Není zač, já jsem, holt, prostý asexuál. 

Ale když už jsme u těch škatulek, ten graysexuál... může jím být i někdo trpící saliromanií, nebo koprofiilií? Nebo už je to brownsexuál?

Stejně jako u mnoha dalších škatulek si myslím, že záleží na tom, kdo to jak vnímá. Každopádně graysexualita je záležitost sexuální přitažlivosti, nikoliv fetišů. Je rozdíl v tom, jestli nás sexuálně přitahuje osoba, nebo jestli nás pouze vzrušuje nějaká konkrétní sexuální aktivita...  :)
Odpovědět

Přejít na fórum:

Uživatel(é) prohlížející toto téma: 2 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex