Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 5 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Zdravíčko lidičky
#3
(07. 04. 2019, 21:48:13)adevr Napsal(a): A pro ty méně  chápavé...zkuste si to třeba představit, pokud někdo z vás někde veřejně  vystupoval, přednášel, a oslovil obecenstvo:,, Ahoj lidičky... "  nemyslíte že je to alespoň trochu dehonestujicí?

To mi něco připomnělo. Učí mě jistý docent, křestním jménem František. Jednou přednášel na konferenci, kde spolu s ním byl jiný akademik, jeho přítel z dětství. Když můj docent skončil svůj příspěvek o tereziánských válkách, založený na dlouholetém pramenném výzkumu v německých archivech, vyzval obecenstvo k diskusi. Druhý akademik se postavil a řekl: "Já bych si dovolil nesouhlasit s tou Fanďulákovou tezí, že strukturální změny za vlády Karla Albrechta..." Publikum zařvalo smíchy a pramenný výzkum byl diskreditován. Od té doby Fanďulák potírá používání hypokoristik i v oficiální diskusi mezi studenty. :D (A podotýkám, že on sám je člověk s velkorysým smyslem pro humor.)

Mně ale nepřijdou zdrobněliny vždycky znevažující. Záleží na kontextu a na osobě. Někteří lidé k nim mají neodolatelný sklon a nemyslí to vůbec nijak, zdrobňování je pro ně jako dýchání. Kdyby mi řekl "lidičky" (resp. "človíčku") někdo takový, asi bych se nad tím nepozastavila, i když chápu, že to adevrovi vadí. Je to stejné jako tykání, to taky neskousnu od každého.

Když jsme u oslovení, Meadow by se třeba mohla rozčilovat, adevre, že ji tituluješ "paní". :-) Ve 21 letech by na to měla právo. Já osobně tedy nesnáším, když mi někdo říká "paní", protože mám dojem, že mě tím postaršuje a pomyslně "provdává". Vadí mi to tak moc, že jsem kvůli tomu opravila ředitele katedry těsně před zkouškou, které předsedal. ;) Ale Meadow to bere sportovně. Jistě, je dobré se nad oslovením zamyslet, jak jsi řekl. A také dává smysl dělat určitou typologii lidí na základě výraziva, které používají, třeba i podvědomě - v tom by byli zajedno Karel Čapek i Pavel Eisner. Jenže upozornit na nevhodné oslovení lze i maličko mírumilovněji, zdá se mi. :)
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"


Příspěvků v tématu
Zdravíčko lidičky - od Mea-diskusni-forum-dow - 07. 04. 2019, 00:30:57
RE: Zdravíčko lidičky - od Mea-diskusni-forum-dow - 10. 04. 2019, 21:02:42
RE: Zdravíčko lidičky - od Mea-diskusni-forum-dow - 10. 04. 2019, 22:23:44

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex