Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Myší ráj a úpadek společnosti
#1
Tady posílám odkaz na zajímavý článek o úpadku společností žijících v blahobytu. Myslím si, že je ten experiment s myšmi hodně neobjektivní a spíš je projekcí očekávání toho člověka, který to zkoumal, ale i tak je to zajímavé.
Dotýkají se tam i asexuality, sociální fobie apod., proto to sem dávám.

http://dennikn.sk/22911/mysi-raj-upadok-spolocnosti/

A zajímý je i ten pojem "Hikikomori", což jsou Japonci žijící stranou společnosti a věčně sedící u kompu a knih.
Odpovědět
#2
Díky za tento odkaz, kdysi jsem viděl dokument, kde byl tento experiment ukázán (a psal jsem o tom tady), ale bylo to už dávno a nemohl jsem si vzpomenou na jméno onoho experimentátora.

A pojem hikikomori znám, je jedním z mé sbírky japoských termínů, pro které neexistuje jednoduchý překlad. Osobně docela chápu, proč tento termín existuje právě v Japonsku - ono Japonsko je v tomto ohledu docela vyjímečné, jak přelidněním (většina ostrovů je příliš hornatá na to, aby se dala obývat), tak kulturou: zaprvé je kladen velký důraz na výkonnost (proto také existuje obdobné, specificky japonské slovo karóši - upracování se k smrti), zadruhé je v Japosku velká tradice v pomáhání svým rodiným příslušníkům, tudíž rodiče nenutí své děti osamostatnit se, zatřetí by návštvěva psychologa či psychiatra a následná terapie znamenala v očích Japonců potupu pro celou rodinu. Tudíž rodiče budou svého potomka dál udržovat v tomto stavu a ten se bude dál izolovat od společnosti a naopak se bude až obsesivně věnovat svému koníčku (i pro to existuje další specificky japonský termín - otaku).

PS: Pokud umíte anglicky, doporučuju tento článek o japonských asexuálech, případně článek z amerického humoristického webu Cracked o šesti japonských subkulturách, co jsou šílené (dokonce i na Japonsko), kde příklady oněch "krasavců a krasavic" (a i pokud anglicky neumíte, tak jenom ty obrázky stojí za to : -) ).
Odpovědět
#3
Jen bych chtěl doplnit k pojmu 'otaku', že v originálním nihonjin znění má jeho význam mírně pohrdavý nádech, nikdo by jím sám sebe nenazýval. To až s rozšířením některých japonských výrazů do dalších jazyků často dochází zároveň ke zkreslení jejich překladu neznalostí kontextu, kultury a vnímání. Rozdílné vnímání stejných podnětů je vůbec zajímavé téma, nejpatrnější je u různých jazykových kultur, ale co když hraje svou roli i při vývoji sexuality?
Blog na toto téma zde a trochu odborněji zde
Odpovědět
#4
Přišlo mi zajímavé, že myši neobydlovaly prostor rovnoměrně, ale hromadily se v určitých sektorech, přestože všude byly stejné podmínky, stejná dostupnost zdrojů... To bych nečekala. LOL

Napadlo mě, že důvodem narušení harmonie myšího společenstva byla nemožnost vybití přirozené agrese (tady myslím agresi jako vynaložení energie). Ve svém běžném prostředí myši musí vynaložit více energie k získání potravy, musí se mít na pozoru před predátory, musí spolupracovat... V myším ráji si s ničím nemusely dělat starosti, ale tu energii musely nějak projevit, tak ji prostě nasměrovaly proti sobě, neměly jinou možnost.
Kdyby měly k dispozici dostatek kolotočů, tak by problém možná nevzniknul. LOL Nemám zkušenost s myšmi, ale měla jsem spolu dva křečky, kteří na nich prodrandili celou noc a nikdy mezi nimi nevznikl konflikt, přestože křečči jsou strašní rváči.

Jen taková úvaha. LOL
Odpovědět
#5
To video mi připomíná skejťáky blbnoucí v U-rampě nebo tak něco :-)
Odpovědět
#6
Na Technetu byl nedání rozličného zvířectva v kole (a to i ve volné přirodě) članek: Už víme, proč myši běhají v kole, i když nemusí.
Odpovědět
#7
Japonci jsou v mnoha ohledech napřed. Japonci se vzdávají sexu
Odpovědět
#8
No nemyslím si, že by byli napřed. Pokud se někdo vzdává sexu z důvodu únavy, přepracování, rezignace z důvodu extrémního společenského tlaku na úspěch apod., tak to považuju spíše za úpadek a logický důsledek příliš stresujícího prostředí. Například zvířata žijící v zajetí v nepřirozeném a stresujícím prostředí v nemoderních zoologických zahradách často vůbec nejeví zájem o rozmnožování. A myslím, že s tím úpadkem zájmu o sex v Japonsku a jiných "pokrokových" zemích to bude podobný efekt.
Tím nechcu říct, že asexualita je důsledek stresu apod. Určitě je to prostě jedna ze přirozených sexuálních orientací, která se v malé míře asi přirozeně vyskytuje i ve zdravé populaci. Nikdy ale asexuálů ani homosexuálů a jánevímcoještěsexuálů nebude hodně, protože zkrátka statisticky úspěšnější v předávání genů budou heterosexuálové. A pokud více než 20 % mladých mužů nemá zájem o sex, tak to podle mě svědčí o tom, že mladí Japonci jsou vystavení extrémně stresujícímu prostředí, nebo vyrůstali v naprosto nefunkčních rodinách apod.
Odpovědět


Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex