Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Rozhovor s asexualem - DVTV
#51
Juliana: Což takhle čistá partnerská láska mezi asexuály? Je to dysfunkce, hendikep?

Odpovědět
#52
(01. 09. 2019, 23:16:57)Fibril Napsal(a): Juliana:
Citace: Btw. "čistá láska" má znamenat co?
Citace 2: "Čistá" láska, tj. oproštěná od své funkce, pokud vůbec existuje, musí být jedině dysfunkcí.

Tedy? Cista laska, neexistuje...a partnerska ano? A partnerska je reprodukcni? Nechapu? Nejak moc chladnych vet na muj vkus :-D

"Čistá láska má znamenat co?" = řečnická otázka. (Na kterou by ale Sosna samozřejmě mohla odpovědět, co si pod tím pojmem představuje, kdyby chtěla.)
"Čistá láska, tj. oproštěná od své funkce, pokud vůbec existuje, musí být jedině dysfunkcí." = Nevím, co na téhle větě není srozumitelné. Ale pokusím se to zopakovat jinými slovy. 
Nejsem si jistá tím, zda má čistá, pohlavně nemotivovaná láska nějaký reálný "nosič", nebo jestli existuje jen jako představa, ideál, pomysl.* Ale i kdyby se vyskytovala ve skutečném světě, třeba právě u asexuálů, z evolučního hlediska bude vždycky dysfunkcí (= tím, co špatně funguje), jevem, který nenaplňuje svůj původní účel. Tím původním účelem je přirozeně doprovázet reprodukci, kvůli níž se láska (série hormonálních změn) vyvinula. 
Stalo se ti někdy, že jsi rozlouskl prázdný ořech? Partnerská láska, která nepomáhá naplňovat biologickou funkci partnerství, je jako skořápka bez plodu. Může být krásná, ale svoji evoluční úlohu, čili pomáhat s replikací genů, neplní. To proto, že evoluce jedná naslepo a občas vytváří paskvily.
* A rozhodně nelze vycházet ze sebeklamu milenců, kteří zpočátku mají dojem, že jejich tokání nemá s tělesností vůbec nic společného. Je to iluze, kterou popsal Schopenhauer v Metafysice pohlavní lásky. V jádře vždycky vězí erotická reaktivita, i když literatura lásku romantizovala do té míry, že zatemnila její biologický původ. Je to stejné, jako kdybychom tvrdili, že lidé jedí kvůli radosti nad duchaplnou konverzací u stolu, a ne proto, že mají hlad. Což přirozeně neznamená, že si duchaplnou konverzaci nemohou užít.

Partnerská láska (eroś) je jedním z typů lásky vedle lásky přátelské (filia), příbuzenské (storgé) a duchovní (agapé).
Čistá láska (v tom smyslu, jak s pojmem pracovala Sosna) = láska oproštěná od erótu. Samozřejmě, že taková existuje ve všech ostatních formách lásky, ale my se tady bavíme zrovna o té partnerské.
Reprodukce je biologickým účelem partnerské lásky (erótu).

Co je pro tebe "chladná věta"? Vědecky znějící? 

*** 

Sosna: Pokud něco takového opravdu někde existuje (a jde skutečně o partnerskou lásku, tj. ne přátelství spojené se sdílením domácnosti), tak je to samozřejmě z evolučního hlediska dysfunkce. Nadstavba něčeho, co chybí. Viz výše.
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#53
Juliana: Proč by se nemohli dát dohromady dva lidé, vytvořit čistý vztah a rozhodnout se pro založení rodiny? A asexualita neni dysfunkce! Asexuálové se MOHOU rozmnožovat!

Čistá láska je citová, mít někoho rád bez cíle něco někam strčit (příp. nechat si strčit). Dát se s někým dohromady ne proto, že ho svědí pohlavní orgány, ale protože je mu/jí s ní/jím dobře. A pak se třeba rozhodnout, že spolu chtějí žít, můžou mít případně svatbu a pořídit si děti. Mám pocit, že to dává smysl. ano, smyslem rodiny je mít děti, ale ne šukat nonstop. To mi nikdo nevymluví. šukat nonstop prostě není láska, je to ukojení trapné potřeby.

Nevím, nakolik je tato má myšlenka sci-fi, ale myslím, že dává smysl to, co píšu.

Odpovědět
#54
Sakryš, tahle diskuze je celkem OT, tak se budu krotit, dokonce jsem i nadmíru sprostá.
Ale asi jsem si "ten svůj svět" opravdu jen vyidealizovala. Abych se vrátila k úvodnímu videu - sice vím, že masturbuje, už z filmu AsexuáLOVE, ale stejně mě to vždycky znovu zklame. Ale to je jedno. Líbí se mi, že nikdy neměl sex. Ale to péčko mi prostě nesedí ani k masturbaci (mám na mysli asexuální). prostě ta masturbace vždy rozboří představu ideálního stopro áčkaře ::)

Odpovědět
#55
Juliana: Ted uz se trochu orientuju v tom cos chtela rict :-) Ovsem...ano, uhodilas hrebik na hlavicku, ta chladnost je v te vede a jejich pohledech...jak vsechno rozdeluje a rozpitvava, pritom vse je jednim. Laska, cista laska, je jen jedna...stepeni ji na at uz ctyri nebo padesat forem mi prijde totalne jako jit hlavou proti zdi.
Ale mozna to cele prameni v nasem rozdilnem pohledu...ateista versus ja :-D
Slepé cesty jsou...
Odpovědět
#56
Díky téhle diskusi jsem si vzpomněl na tenhle komiks (Sosnám vstup povolen pouze s doprovodem zákonného zástupce):

https://www.oglaf.com/semifinal/
Odpovědět
#57
Zvláštní názory.  
Synonyma pro lásku jsou v naší kultuře Romeo a Julie.
V tom ohledu je tedy čistá láska ta nenaplněná.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#58
(02. 09. 2019, 08:08:27)adevr Napsal(a): Zvláštní názory.  
Synonyma pro lásku jsou v naší kultuře Romeo a Julie.
V tom ohledu je tedy čistá láska ta nenaplněná.

Zrovna Romeo a Julie byli takovi fnukajici dementi. Meli se bud sbalit a nekam zdrhnout a byt spolu, nebo sejmout toho kdo se do nich sral. Ale to bylo same ach, ach, a sebevrazdy :-D
Slepé cesty jsou...
Odpovědět
#59
(02. 09. 2019, 09:54:15)Fibril Napsal(a):
(02. 09. 2019, 08:08:27)adevr Napsal(a): Zvláštní názory.  
Synonyma pro lásku jsou v naší kultuře Romeo a Julie.
V tom ohledu je tedy čistá láska ta nenaplněná.

Zrovna Romeo a Julie byli takovi fnukajici dementi. Meli se bud sbalit a nekam zdrhnout a byt spolu, nebo sejmout toho kdo se do nich sral. Ale to bylo same ach, ach, a sebevrazdy :-D

Hmm, tak ono nejde, pokud tedy chce člověk  být objektivní a má alespoň nějaké  vědomosti,  aplikovat současná,,pravidla" na středověký svět a jeho vnímání hodnot.
A i když od toho odhlédnu, tak je třeba, v rámci spravedlivého posouzení čistoty té lásky,  vzít v úvahu i jejich mladí, vždyť jen třeba Julii teprve táhlo na čtrnáct. A Romeo nebyl zas o tolik starší.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#60
(02. 09. 2019, 10:47:20)adevr Napsal(a):
(02. 09. 2019, 09:54:15)Fibril Napsal(a):
(02. 09. 2019, 08:08:27)adevr Napsal(a): Zvláštní názory.  
Synonyma pro lásku jsou v naší kultuře Romeo a Julie.
V tom ohledu je tedy čistá láska ta nenaplněná.

Zrovna Romeo a Julie byli takovi fnukajici dementi. Meli se bud sbalit a nekam zdrhnout a byt spolu, nebo sejmout toho kdo se do nich sral. Ale to bylo same ach, ach, a sebevrazdy :-D

Hmm, tak ono nejde, pokud tedy chce člověk  být objektivní a má alespoň nějaké  vědomosti,  aplikovat současná,,pravidla" na středověký svět a jeho vnímání hodnot.
A i když od toho odhlédnu, tak je třeba, v rámci spravedlivého posouzení čistoty té lásky,  vzít v úvahu i jejich mladí, vždyť jen třeba Julii teprve táhlo na čtrnáct. A Romeo nebyl zas o tolik starší.

No, prave stredovek...trinactilete buchty uz meli decka, umiraly pri porodech atd. Ctrnactlieti kluci uz zabijeli v bitevni polich jine ctrnactilete kluky. Traveni, intriky, komploty na kazdym rohu. Ja se svyma 35 lety uz bych byl starej dedek. A v takovym prostredi je o to snadnejsi "zmizet", nebo odstranit toho kdo mi nepreje. Jenze oni si radeji x mesicu vzdychali po oknama :-)
Slepé cesty jsou...
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnutí Poslední příspěvek
  Yasmin Benoitová: rozhovor Jul-diskusni-forum-iana 36 55963 12. 12. 2019, 09:49:04
Poslední příspěvek: Fib-diskusni-forum-ril
  Zájemce o rozhovor pro seriál iDNES.cz Lidé česka? Jakub -diskusni-forum-Heller 0 5070 02. 11. 2017, 15:55:45
Poslední příspěvek: Jakub -diskusni-forum-Heller
  rozhovor / komentář pro časopis TÝDEN ca-diskusni-forum-mil 0 5177 21. 04. 2017, 12:31:33
Poslední příspěvek: ca-diskusni-forum-mil
  Rozhovor pro Humans of Prague Aline-diskusni-forum-Daryen 3 10066 06. 04. 2017, 16:59:08
Poslední příspěvek: Zir-diskusni-forum-iath
  Rozhovor pro stream.cz annat-diskusni-forum-rojska 17 46568 17. 01. 2010, 10:21:23
Poslední příspěvek: Lu-diskusni-forum-cy

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 3 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex