Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dokument BBC o abstinenci
#1
Díl z cyklu "Sexualita". Jmenuje se zavádějícím způsobem "Celibát", ale pojednává o abstinenci celkově. (Upozorňuji, že nijak zvlášť lichotivě.) Řeší se tu např. vliv abstinence na tělesné i duševní zdraví, její motivace nebo všeobecné povědomí o celibátu. O asexualitě jako takové tu zmínka není, ale uvádějí se I. Newton a F. Nightingalová jako příklady lidí, kteří se pohlavního života zřekli dobrovolně.

https://www.youtube.com/watch?v=67fBxcbiEUw
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#2
Hned první věta: "Všichni k tomu máme vrozené předpoklady: abychom dospěli, našli si partnera a zahájili sexuální život." Na tenhle přístup "všichni jsme stejní" jsem fakt alergický.
Že prý sex pomáhá naplňovat důležité psychologické potřeby jako je intimita, láska a potěšení a brání izolaci a samotě.
Jsem přesvědčený o tom, že obrovské množství lidí, kteří mají často sex se nikdy v životě nedotknou pocitu lásky a emocionálního spojení s partnerem. Mě třeba sexuální aktivity vždycky právě dokázaly odpojit a izolovat od druhého člověka.
Ono by prostě stačilo, kdyby se lidi naučili respektovat, že každý je jiný a že když mi chutná např. špenát, tak to neznamená, že špenát je dobrý a zdravý.
Podle nějakých vědců z dokumentu způsobuje celibát psychické problémy. Souvislost tam je, ale podle mě je dost pravděpodobné, že zaměňujou příčinu a následek. Když má někdo např. deprese, tak logicky ztrácí sexuální touhu. Zvíře se taky nebude roznožovat v blbých podmínkách, když je ve stresu apod., protože mláďata by prostě nepřežily, nebo by strádaly. Taky existujou poruchy osobnosti, které jsou spojené se strachem z intimity, nebo nejasnou či podivnou sexuální identitou a vedou k celibátu. Ale opět na začátku je psychika a celibát je následek.
Ale musím uznat, že ti zastánci celibátu, kteří jsou v dokumentu na mě působí jako dost fanatičtí a omezení a nejspíš s nějakým svým přesvědčením, že sex je špatný nebo je to něco "nízkého".
Že prý celibát jde proti evolučním cílům. Přitom u smečkových zvířat taky neprovozuje sex každý jedinec, tak zřejmě to má nějaký evoluční význam.
Jinak Nikola Tesla se taky celý život věnoval intenzivně vývoji a svým vizím a pravděpodobně se stranil sexu a vztahů.
Odpovědět
#3
(28. 08. 2016, 10:59:19)houba Napsal(a): Jinak Nikola Tesla se taky celý život věnoval intenzivně vývoji a svým vizím a pravděpodobně se stranil sexu a vztahů.
To je pro velké vědce a vynálzce asi typické. Tesla, Newton a třeba i Einstein byli dost rezervovaní vůči svému okolí, co jsem tak o nich četla. Dnes by jim byla určitě přiklepnuta nějaká porucha osobnosti. :)
Možná je to prostě jen o tom, že když člověk cítí, že má naplnit nějaké poslání, nebo když má nějakou vizi, kterou následuje celý život, tak ten zápal pro věc mu navazování vztahů a sexování dokonale vynahradí. :)
(28. 08. 2016, 10:59:19)houba Napsal(a): Že prý celibát jde proti evolučním cílům. Přitom u smečkových zvířat taky neprovozuje sex každý jedinec, tak zřejmě to má nějaký evoluční význam.
Já jsem přesvědčená, že svou nechutí rozmnožovat se vycházím evoluci vstříc! Moje genetické informace rozhodně za předání nestojí.
Odpovědět
#4
(28. 08. 2016, 10:59:19)houba Napsal(a): Hned první věta: "Všichni k tomu máme vrozené předpoklady: abychom dospěli, našli si partnera a zahájili sexuální život." Na tenhle přístup "všichni jsme stejní" jsem fakt alergický.
Že prý sex pomáhá naplňovat důležité psychologické potřeby jako je intimita, láska a potěšení a brání izolaci a samotě.
Jsem přesvědčený o tom, že obrovské množství lidí, kteří mají často sex se nikdy v životě nedotknou pocitu lásky a emocionálního spojení s partnerem. Mě třeba sexuální aktivity vždycky právě dokázaly odpojit a izolovat od druhého člověka.
Ono by prostě stačilo, kdyby se lidi naučili respektovat, že každý je jiný a že když mi chutná např. špenát, tak to neznamená, že špenát je dobrý a zdravý.
Podle nějakých vědců z dokumentu způsobuje celibát psychické problémy. Souvislost tam je, ale podle mě je dost pravděpodobné, že zaměňujou příčinu a následek. Když má někdo např. deprese, tak logicky ztrácí sexuální touhu. Zvíře se taky nebude roznožovat v blbých podmínkách, když je ve stresu apod., protože mláďata by prostě nepřežily, nebo by strádaly. Taky existujou poruchy osobnosti, které jsou spojené se strachem z intimity, nebo nejasnou či podivnou sexuální identitou a vedou k celibátu. Ale opět na začátku je psychika a celibát je následek.
Ale musím uznat, že ti zastánci celibátu, kteří jsou v dokumentu na mě působí jako dost fanatičtí a omezení a nejspíš s nějakým svým přesvědčením, že sex je špatný nebo je to něco "nízkého".
Že prý celibát jde proti evolučním cílům. Přitom u smečkových zvířat taky neprovozuje sex každý jedinec, tak zřejmě to má nějaký evoluční význam.
Jinak Nikola Tesla se taky celý život věnoval intenzivně vývoji a svým vizím a pravděpodobně se stranil sexu a vztahů.

Mám z toho podobné dojmy. Ten dokument je normativní a hlavně úzkoprsý. Na druhou stranu jsem myslela, že by bylo dobře, kdyby se i něco takového objevilo na asexuálním fóru, už proto, že je to zkrátka vzor nesprávného přístupu k problému a lze se na něm učit.
Rozhodně souhlasím s tím, co říkáš o intimitě a lásce; jenomže tady asi zrovna vede ta hranice chápavosti mezi myšlením (průměrného) asexuála a sexuála, za kterou ten druhý nemůže jít. (Myslím to takhle: sexuál si většinou nepřipustí, že věc není tak jednostranná, aby platila rovnice sex = jediná legitimní cesta k hodnotnému vztahu; a asexuál zase většinou tuhle rovnici nebude vnímat jako pravidlo, protože ze své praxe vidí, že si obě věci občas i překážejí. - Tady se prostě tábory vzájemně neshodnou nikdy, ale asexuálové v tom budou rozumět asexuálům a sexuálové sexuálům.)

Respondenti obhajující celibát mi taky nepřišli moc... vhodní. Způsob, jak se k tomu stavějí hnutí v Americe, mně připadá přímo chorobný. Vyvíjet jakýkoliv represivní nátlak na sexualitu cizího člověka (obzvlášť mladého člověka nebo dokonce dítěte) je totiž nezodpovědné a neetické. V Polsku se prý rozmohl trend dávat devčátkům k prvnímu přijímání (to je tak šestá třída!) jako dar prsten čistoty. - Tvůrci dokumentu nevzali v potaz, že by měl být dán větší prostor těm, kteří se pro abstinenci rozhodli sami, protože v celibátu je každý sám za sebe; takhle to nemá moc výpovědní hodnotu.

Pokud jde o zvířata, je pravda, že evoluce "počítá" s tím, že někteří jedinci se nezapojí do reprodukce. Darwin formuloval tzv. pohlavní výběr jako faktor evoluce - pár živočichů vždy produkuje více potomků, než se bude moci rozmnožit, a tak jsou z reprodukce vyřazeni vadní jedinci, protože jejich protějšek má široký výběr a může před nimi dát přednost lepším.
V některých společenstvích se reprodukce účastní jen jeden pár (vlci) nebo jeden jedinec svého pohlaví, což zpavidla platí o samici (včely, termiti). To ovšem nemá s asexulitou jako svévolnou abstinencí nic společného, protože ti živočichové jsou v reprodukci omezeni nějakými vnějšími podmínkami (např. se tímto opatřením redukuje populace druhu), kdežto my jako druh takovému vnějšímu pudovému nátlaku vystaveni nejsme. (Leda že si racionálně uvědomujeme, že narůst populace je ekologický problém.)
A z evolučního hlediska je dost škoda mnohého genetického materiálu, který naší abstinencí přichází nazmar, no ne? :-D
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#5
(28. 08. 2016, 10:59:19)houba Napsal(a): Ale musím uznat, že ti zastánci celibátu, kteří jsou v dokumentu na mě působí jako dost fanatičtí a omezení a nejspíš s nějakým svým přesvědčením, že sex je špatný nebo je to něco "nízkého".

Pro kresťany je sex dobrý tehdy a jen tehdy, když se provádí předepsaným způsobem za účelem plození potomstva ... a ani pak by si ho neměli nijak užívat (obzvlášťy ne ženy). Osbně si myslím, že za tento přístup může ranné historie kresťansví, jako reakce na starořímské prostředí s jeho velmi volným přístupem k sexu.

PS: Dokument mi případal jako příliš jednostraně zaměřený proti celibátu ve funkci ochrany proti pohlavním chorobám na nechtěnému těhotenství, bez toho, aby poskltl rozsáhlejší pohledn na celou problematiku.
Odpovědět
#6
(29. 08. 2016, 22:46:36)Magramal Napsal(a): Osobně si myslím, že za tento přístup může rané historie kresťansví jako reakce na starořímské prostředí s jeho velmi volným přístupem k sexu.

Snad by na tom něco mohlo být, ale je potřeba si uvědomit, že se zamítavým postojem nepřišli křesťané jako první a že se objevoval ještě dávno před zevšeobecněním římských orgií. Epikúros a celá jeho dosti vlivná škola (a to je 4. a 3. stol. př. n. l.!) se také stavěla k tělesné lásce dost rezervovaně. Pýthagorejci (6. stol. př. n. l.) dokonce žili v celibátu (minimálně sám Pýthagorás, jak striktně to dodržovali jeho žáci, nevím). Určitě bychom našli i další významné příklady ještě před prvními křesťany.
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#7
Nevím do jaké míry se tento dokument týká Vás, ale ke mé osobě se ani nepřiblížil. Řeší dobrovolné vzdání se sexu, nikoli toliko asexualitu.
Odpovědět
#8
Tak ono asexuál se taky většinou dobrovolně vzdává sexu, ne? Ale chápu, kam asi míříš. Každopádně názor, že všichni jsme od přírody stvořeni k tomu, abychom žili sexuálním životem, se asi dotýká (resp. sere :-D) téměř každého asexuála.
Odpovědět
#9
(01. 09. 2016, 16:12:46)houba Napsal(a): Tak ono asexuál se taky většinou dobrovolně vzdává sexu, ne?

Asexuál se dobrovolně nevzdává sexu, takhle to zní, jako by měl na výběr :-) Což nemáme, prostě jsme takoví :-) Homosexuálové si taky orientaci nevybírají, prostě jsou takoví, jací jsou :-)

Jinak, dnes jsem narazila na facebooku na čtyři pilíře šťastného vztahu. Posledním, ale jistě neméně důležitým, byl "dobrý sex". Kdykoli podobné věci čtu nebo slyším (věci typu sex je důležitý, bez sexu není vztah šťastný, naplněný a já nevím jaký), protáčí se mi panenky. Taková normální reakce nás, běžných asexuálů :-D
''Jsem vděčný všem, kteří mi řekli NE, protože díky nim jsem to zvládl sám.'' Albert Einstein.
Odpovědět
#10
Záleží, co vyhovuje oběma. Když si čtvrdý pilíř oba nahradí oblíbenější konzumací hromady smažených řízků, bude to pro ně onen pilíř. Sex vyjde akorát levněji.
Posmívající se "Podívejte se, Alžběto, co já mám před sebou úkolů: trojtaktní motor, zvukový film, vyzvednout význam Komenského. A kdybych měl rodinu, tak by tady stálo tři litry mléka, půlku chleba, vyzvednout sako z čistírny." (Jára Cimrman, ležící, spící)
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnutí Poslední příspěvek
  Rozhlasový dokument pro Český rozhlas ke-diskusni-forum-x!k 1 6237 08. 05. 2016, 19:19:22
Poslední příspěvek: ChildF-diskusni-forum-reeMan

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex