Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
numero dos po X letech
#11
Irkara: Většinou jo. Velmi šťastný Já obvykle takhle nevyjíždím. Existuje jen pár věcí, které mě dokážou vytočit, a arogantní pohrdání mateřským jazykem k nim patří. Tohle prostě bylo moc! „Bude mi lepší psát anglicky"  – tak to neee.

Nedávno jsem viděla na jiném fóru podobný příspěvek... a uživatelé tam dali slečně mnohem větší čočku. Není se čemu divit. Jazykovědec a spisovatel Pavel Eisner napsal, že je normální, když mluvčí malých jazyků vášnivě lpějí na svojí mateřštině, protože si ji museli vybojovat proti jazykům „velkým", a dalo jim to zatracenou práci. Naštvaný Tohle byla drzá provokace vkusu a přiměřené hrdosti na minulost a identitu.

Tak si tentokrát adevr mohl odpočinout.   
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#12
Juliana - s tím já jen a jen souhlasím. Sama mám češtinu hodně ráda (a jsem dost hrdá na to, že zrovna český jazyk je můj mateřský jazyk) a naopak nemám ráda angličtinu a už vidím jak si to nakráčím na anglické fórům s tím, že si to mají hodit do překladače :D
Odpovědět
#13
Setkal jsem několikrát s tím, že Čech či Slovák napsal příspěvek či článek v angličtině než v češtině, ale vždy se jednalo o odborné texty, kde to zas tak moc nevadilo, protože jejich čtenářstvo stejně anglicky umět muselo (v případě, kde naprostá většina dostupné dokumentace a/nebo softwaru je pouze v angličtině, to ani jinak nejde), a pisatelé buď neměli čas či energii udělat zároveň i českou či slovenkou verzi, nebo prostě jen bez úprav publikovali to, co měli už hotové jinde. 

Ale v případě, kdy je článek napsán v angličtině jen kvůli tomu, že se autorovi čeština nelíbí, tak v tom musím souhlasit s Julianou, protože nijak jinak než pohrdání mateřštinou a házení klacků pod nohy případných čtenářů se to nazvat opravu nedá.
Odpovědět
#14
Magramal: Pokud vím, na Přírodovědecké fakultě mají systém nastavený tak, že za článek v češtině dostane vědec jen zanedbatelný počet „bodů", kdežto článek v angličtině je odměněný mnohem víc. V důsledku toho se už v češtině odborné články skoro nepíší. Chápu, co to má za účel, a je jasné, že věda už se svojí podstaty potřebuje univerzální jazyk. (Proč je angličtina jako lingua franca ABSOLUTNĚ nevhodná, na rozdíl od němčiny či francouzštiny, nechám stranou.) Ale je to jaksi pohrdání úsilím bratří Preslů a Purkyněho, kteří obětovali velkou část životů tomu, aby z češtiny udělali jazyk, v němž lze provozovat vědu. A také pro to měli pochopitelný důvod. Pro mě osobně mnohem pochopitelnější, než jsou tyhle důsledky poválečné kolonizace Evropy Spojenými státy.
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#15
(09. 08. 2020, 22:39:37)Irkara Napsal(a): Juliana - a já myslela že adevr je tady většinou ten drsnej co odhání lidi :D

Já nikoho cíleně neodháním. Jen mám rád upřímnost. Když to ale nějaká  rozmazlená ,,sněhová vločka" neustojí, je to jen dobře.
  Bylo by totiž škoda, kdyby se tady z toho stalo rejdiště  LGBTQ altivistů a  nebo falešných asexuálů co mají potřebu oblbovat internetové okolí, jen proto že v reálu mají něco špatně s osobním životem. 
A že už tu pár takových ,,snah" bylo.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#16
(10. 08. 2020, 02:24:54)Magramal Napsal(a): Setkal jsem několikrát s tím, že Čech či Slovák napsal příspěvek či článek v angličtině než v češtině, ale vždy se jednalo o odborné texty, kde to zas tak moc nevadilo, protože jejich čtenářstvo stejně anglicky umět muselo (v případě, kde naprostá většina dostupné dokumentace a/nebo softwaru je pouze v angličtině, to ani jinak nejde), a pisatelé buď neměli čas či energii udělat zároveň i českou či slovenkou verzi, nebo prostě jen bez úprav publikovali to, co měli už hotové jinde. 

Ale v případě, kdy je článek napsán v angličtině jen kvůli tomu, že se autorovi čeština nelíbí, tak v tom musím souhlasit s Julianou, protože nijak jinak než pohrdání mateřštinou a házení klacků pod nohy případných čtenářů se to nazvat opravu nedá.

Jen v tomhle případě se nejedná o článek, ale o osobní téma v části fóra pro veřejnost, cílem kterého je se představit a dát lidem najevo zájem se seznámit. Pokud bych na to měl aplikovat tvoje posouzení vadí/nevadí na základě čtenářstva, v tomhle případě je cílovým publikem člověk, který má zájem se s ní kontaktovat (někdo, u koho znalost angličtiny můžeš předpokládat)... Ani tím "neušpinila" probíhající diskusi nebo sekci fóra, kde k diskusím dochází, efektivně to byl čistě její osobní inzerát.

Ale to máš jedno, pokud na základě nějakých svých vnitřních pohnutek daný postoj zastáváte, nebudete mít problém si to racionalizovat nějakou logikou nebo vypůjčenými citáty různých lidí. V mém případě zase nejde o nic jiného než o to, že mi Julianine komunikační schopnosti a emocionální inteligence těžce rozhazují čakry, jak už je ostatně tradicí. :D
Odpovědět
#17
Tohle vlákno je smutná ukázka toho, proč bylo v Praze na srazu více lidí, než kolik se jich tady odváží něco napsat za rok.
When in trouble or in doubt,
run in circles, scream and shout.
Odpovědět
#18
(10. 08. 2020, 08:43:27)RandomGuy Napsal(a): Tohle vlákno je smutná ukázka toho, proč bylo v Praze na srazu více lidí, než kolik se jich tady odváží něco napsat za rok.

Tohle je přesně zmanipulovaná argumentace nějakého Qmarx aktivisty. Založená na lži a snaze nepravdou a falešným úpěním nad ,,tou nespravedlností", dehonestovat to správné, pravdivé a skutečné.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#19
To Nihillus

Myslím že Juliana má právo na názor. Stejné jako ta Mrs. elinka 97.
Pak jde o to, jak si ten veřejně vypuštěný svůj názor, téma či cíl,  obhájíš. I to, něco značí.

Chtěl jsem to napsat morseovkou, co kdyby se pak, se sympatiemi, ozvala nějaké skautka, ty jsou fajn, mají morální foglarovský kredit, umí  hrát na foukací harmoniku, také třeba postavit stan a ulovit , vykuchat a oškubat sojku, no a kdyby měla bobříka... myslím, toho mlčení, bylo by to parádní.
Ale obětoval jsem se, jsem, holt, jednou na českém fóru, kde používají lidé v komunikaci nejen češtinu ale i písmo, tak to píšu jak je zde zvykem, ať si ta má moudra mohou přečíst i ti lidé co jiné jazyky, nebo abecedy, tolik nezvládají. Nechci k nim být sobecký.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#20
Zdravím,

(10. 08. 2020, 02:24:54)Magramal Napsal(a): Ale v případě, kdy je článek napsán v angličtině jen kvůli tomu, že se autorovi čeština nelíbí, tak v tom musím souhlasit s Julianou, protože nijak jinak než pohrdání mateřštinou a házení klacků pod nohy případných čtenářů se to nazvat opravu nedá.

text je nejspíš napsaný tak, jak byl, protože se jedná o volání o pomoc, kdy jsou logické myšlení a empatie převálcované nezvladatelnou bolestí, pocitem beznaděje a hlubokého zranění. Osobně si myslím, že bylo správné nechat pisatelce její vlákno alespoň chvíli k dispozici. Takto uteče s pocitem další křivdy a bude jí o to hůře. Jestli se v tomto případě může jednat o situaci, kdy dotlačením až na samé dno, pomůže se ode dna odrazit, nevím.

Jak takové zašlapání nadějí na vůbec jakékoliv důstojné pokračování v žití a anihilace investic 25 let do skupiny, kde jsem mnoho kolegů přivedl a vychoval, a 30 let do projektu, který mnoho lidí stále i po našem vypuzení živí, jsem zažil na sobě a dohromady se smutnými událostmi a chybami v osobním životě mě to dostalo do stavu, ze kterého se roky dostávám zpět.

Takže si myslím, že by bylo lepší dotyčnou nechat alespoň se vypsat. Moc by jí to (nejspíš) pomohlo, je to účinná terapie. Ale třeba kupení dalších ran povede také k nějakému zlomu v jejím životě.

Přeji všem, ať se do takovýchto stavů nikdy nemusí dostat,

Chodec
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnutí Poslední příspěvek
Rainbow Po dvou letech ahoj :) OneShot236 3 10672 11. 04. 2015, 17:18:38
Poslední příspěvek: -diskusni-forum-

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex