Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 1 Hlas(ů) - 1 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Vek hledajicich uzivatelu
#1
Dobry den vsem,pred hodne lety jsem zde byl clenem pak se odhlasil a nyni jsem zpet. Rad bych se seznamil,ale zjistil jsem,ze vetsina zen je ve veku do 30 let a z velkych mest. Je to trend,moda a nebo se jiz od mladi snazi najit svoji orientaci a misto ve spolecnosti?Asi sklidim kritiku,ale k tomu ze se clovek stane asexualem dojde ve vetsine pripadu vekem a poznanim. Ja to ve dvaceti ci triceti tak vyhranene nemel. Vysvetli to nekdo,nebo napise svuj pribeh? Krasny cas vsem.
Odpovědět
#2
Každý to přece jen má jinak, že vy jste to tak neměl, neznamená, že si to někdo neuvědomí dřív. Navíc, dnes je doba otevřenější, lidi se nemusí za svou orientaci stydět, nalhávat si něco nebo se dlouho hledat a pak to případně skrývat, takže lidé svou orientaci objevují a dávají najevo mnohem dřív, než jak tomu bylo. Zakládat rodinu už taky není tak prioritní a to "hlavní" co člověk ve společnosti splňuje, takže si klidně ve dvaceti může říct, že o nic takového nestojí, nebude to ani zkoušet či se přetvařovat a prostě to bude mít po svém. A poznání taky nemusí souviset jen s věkem. Já si mnohé, co přetrvává, ujasnila už v pubertě. Protože jsem prostě zkoušela, co mi sedne a co ne.
Odpovědět
#3
V dnešní době je přístup k informacím daleko jednodušší než dřív a kromě toho jich je mnohem víc. Nemluvě o tom, že internet používají stále spíše mladší lidé. A překvapivě dost lidí pozná, že se jim něco nelíbí na první pokus a nepotřebují k tomu desítky let.
Odpovědět
#4
(15. 11. 2018, 01:02:31)Vladar Napsal(a): Rad bych se seznamil,ale zjistil jsem,ze vetsina zen je ve veku do 30 let a z velkych mest. Je to trend, moda a nebo se jiz od mladi snazi najit svoji orientaci a misto ve spolecnosti?

Já bych řekl, že je klasické výběrové zkreslení, například z toho důvodu, že starší ženy a/nebo ženy z malých měst a vesnic méně chodí na internet nebo se nezabývají tolik svou orientací a nevyhledávájí o ní informace ... a nejspíš je jim v mnohem větší míře už od mala do hlavy vtloukáno, kde je jejich místo ve společnosti.

(15. 11. 2018, 01:02:31)Vladar Napsal(a): Asi sklidim kritiku,ale k tomu ze se clovek stane asexualem dojde ve vetsine pripadu vekem a poznanim. Ja to ve dvaceti ci triceti tak vyhranene nemel.

Pokud je asexualita legitimní čtvrtá orientace (a to s vysokou pravěpodobností opravdu je), tak se asexuálem člověk nestává, ale rodí se jím (stejně jako se rodí levákem nebo blond), jen je třeba počkat často až do pubery, resp. krátce po ní (což u někoho může být i těch třicet), aby se to projevilo. Spíš jde o to, že si v mladším věku říkáte "Teď to nebudu řešit, počkám, až to přijde samo" a čekáte ... a najednou zjistíte že je vám těch třicet a ono to prostě nepřišlo :-)
Odpovědět
#5
(15. 11. 2018, 22:15:50)Magramal Napsal(a): Já bych řekl, že je klasické výběrové zkreslení, například z toho důvodu, že starší ženy a/nebo ženy z malých měst a vesnic méně chodí na internet nebo se nezabývají tolik svou orientací a nevyhledávájí o ní informace ... a nejspíš je jim v mnohem větší míře už od mala do hlavy vtloukáno, kde je jejich místo ve společnosti.

Ono se to netýká jen žen. Naprostá většina asexuálů obojího pohlaví, kteří jsou dnes ve věku 50+, sama sebe pokládá za něco jako "samotáře". Během života, v dobách, kdy asexualita nebyla známým pojmem, si už o sobě utvořili nějakou představu, a pokud nejsou výjmečně aktivní ve vyhledávání nových informací (většinou nejsou), tak už se smířili se svým statutem.
A protože neexistuje žádná organizace, která by sdružovala samotáře a bojovala za jejich práva Velmi šťastný , tak je pro ně těžké se zviditelnit.
"Všechny zdi, o které si rozbíjím hlavu, jsou v mé hlavě."
  zenové rčení
Odpovědět
#6
Souhlasím se všemi, kdo psali přede mnou, a dodávám, že ve velkých městech je zákonitě větší koncentrace všech skupin obyvatel, nejen asexuálů, protože je tam logicky víc lidí.
Člověk se nadchne ještě i netečným paprskem nejvzdálenější hvězdy. Proto začíná teorie pohledem k nebi.“ 

Ludwig Feuerbach, „Podstata člověka"
Odpovědět
#7
(15. 11. 2018, 01:02:31)Vladar Napsal(a): Dobry den vsem,pred hodne lety jsem zde byl clenem pak se odhlasil a nyni jsem zpet. Rad bych se seznamil,ale zjistil jsem,ze vetsina zen je ve veku do 30 let a z velkych mest. Je to trend,moda a nebo se jiz od mladi snazi najit svoji orientaci a misto ve spolecnosti?Asi sklidim kritiku,ale k tomu ze se clovek stane asexualem dojde ve vetsine pripadu vekem a poznanim. Ja to ve dvaceti ci triceti tak vyhranene nemel. Vysvetli to nekdo,nebo napise svuj pribeh? Krasny cas vsem.

Dobrý deň,

aj ja som z veľkého mesta (BA) a o svojej asexualite som začala uvažovať okolo 24 rokov, keď mi nevyšiel prvý dlhší "vzťah", ale ešte som tomu nepripisovala veľkú váhu a čakala som, čo bude ďalej, či sa to s iným človekom nejako zmení. Okolo 25 rokov som našla zahraničné ACE skupiny a zoznamky a dlho som hľadala nejakú CZ/SK online komunitu. Teraz mám 27 a zdá sa, že konečne som na správnom mieste.  Šklebící se :p

Tiež si myslím, že by sme sa mali viac zviditeľňovať....

Zuzka
Odpovědět
#8
Jsou lidé, kteří nemají potřebu sexuálně žít, a to nikdy. A někteří ani necítí nutnost si hledat protějšek. Mezi ně patřím i já a jsem za to velmi vděčná. Jinak se podepisuji pod všechny komentáře v tomto vlákně, co již napsali lidé výše. :)

Odpovědět
#9
(18. 11. 2020, 12:45:53)sweet-soul_SK Napsal(a): Tiež si myslím, že by sme sa mali viac zviditeľňovať....

Zuzka

Hmmm, i když odhlédnu od toho že nevidím důvod proč se nějak víc zviditelňovat, tak nelze pominout fakt, že vlastně ,,normální" většinovou populaci ani moc nezajímáme. Asexualita je prostě skutečně nezajímavá, nic netropíme, a to není holt nic do ,,bulváru". Věř že se už napsalo o asexualitě hodně článků, neboť to sem tam někdo ,,objeví" a vytáhne na svět, jako senzaci, ale čtivost a zájem čtenářů je velmi nízký, a tak to už ani mnozí zkušení šéfredaktoři rovnou odmítají. 
Zneklidnit můžeme jen nějaké úchyláky nebo trolly, kteří si myslí, že si na náš úkor budou řešit svou nedostatečnost. 
V tom zviditelnění prostě ani nevidím žádné pozitivum, ale pokud ty ano, rád se poučím.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#10
Chápem Váš uhol pohľadu, rešpektujem ho a možno sa mýlim, ale myslela som to skôr v zmysle,

že osobne by som si tipla, že počet ľudí v asexuálnom spektre je v skutočnosti väčší, ale, aj keby nebol,

ako podotkol v príspevkoch niekto predo mnou, nie všetci to o sebe vedia. Prichádzali, prichádzajú na svoju asexualitu pomerne neskoro, pri tom mnohí túžia po harmonickom súžití vo vhodnom vzťahu, no asexuál pokiaľ najskôr nepochopí, že je asexuál, tak bez veľkého šťastia prakticky nemá šancu si taký nájsť....

Ja som tiež pochopila samú seba až na základe vlastného aktívneho hľadania a zahraničných zdrojov. Pýtam sa prečo a osobne odpoveď nachádzam aj v nedostatočnom normalizovaní a popularizovaní tejto orientácie v mainstreamovej spoločnosti a domnievam sa, že to môže byť podobné aj v rámci LGBTQ+ komunity.

Prečo napríklad bežné zoznamky majú dnes už pomerne sofistikované filtre ako VŠ vzdelanie, chce deti - nechce deti, ale v rámci orientácie len hetero- / homo-, možno niekde bi-. Ace- som nevidela ešte ani raz, okrem zahraničnej zoznamky OK Cupid, kde som sa vlastne po prvý krát stretla s pojmom demisexuál a, povedané zjednodušene, po vygooglení tohoto slova mi predošlých 10 rokov trápení sa vo vzťahoch zrazu dalo zmysel. Osobne som presvedčená, že keby sa napríklad zoznamky rozšírili o zopár ace kolóniek, viac ľudí by si k sebe našlo cestu.

Keby bola asexualita častejšie zobrazovaná vo filmoch a v médiach, tiež by to mohlo pomôcť teenagerom a ich rodičom, podobne, ako prešlo vývojom celkové povedomie spoločnosti o homosexualite. Obdobný príklad, len vďaka postupnej popularizácii si dnes rodičia už dokážu všimnúť príznaky autistického spektra, hyperaktivity a i., a následne tak svoje dieťa lepšie pochopiť (pokiaľ sú ochotní prijať ho také aké je, samozrejme).

Koľko bežných ľudí vie, že 6. apríla je Medzinárodný deň asexuality? Koľko asexuálov to vie?

Takto by sa dalo pokračovať. :) A osobne si myslím, že aj bez senzácií, skôr len s trocha širším povedomím a uvedomelou inklúziou.
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnutí Poslední příspěvek
  Nova mapa uzivatelu ke-diskusni-forum-x!k 25 71346 30. 05. 2013, 22:55:58
Poslední příspěvek: vende-diskusni-forum-miaire

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex