Pro všechny členy fóra tady nějakou dobu máme seznamku. Třeba tam právě ty najdeš spřízněnou duši.
Doporučujeme přečíst pravidla fóra a řídit se jimi. Za jejich neustálé nedodržování hrozí omezení přístupu.


Hodnocení tématu:
  • 0 Hlas(ů) - 0 Průměr
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nikdy neměly sex, přesto jsou z nich šťastné matky
#11
(24. 10. 2015, 19:10:16)panoška Napsal(a): Nevidím žádnou sovislost mezi šťastným mateřstvím a sexem, který mu (ne)předcházel.
Však ono taky podle mě nejde o sex. Jde spíš o schopnost navazovat vztahy. Pokud spolu dva lidi žijí ve skutečně fungujícím vztahu (ne jenom, že to tak navenek vypadá), tak spolu spát nemusí a myslím, že to bude super zázemí pro dítě.

Jinak teda souhlasím s adevrem až na to, že bych asi neoznačil ony sobecké ženy za nějaké zrůdy a jejich dítě za oběť. Ony ženy taky nejspíš vyrůstaly v ne úplně skvělém prostředí a dost možná to dítě "chudáček oběť" se jednou bude taky snažit zaplnit tu strašnou díru ve svém srdci pomocí stejné strategie. Je to prostě jev táhnoucí se z generace na generaci - nekonečný provaz příčin a následků. Těžko někoho z toho vinit. Většinou si nikdo neuvědomuje co vlastně svým jednáním způsobuje. Věřím tomu, že taková matka se bude snažit dělat pro své dítě jen to nejlepší a bude věřit tomu, že vychovává mnohem lépe, než je běžné.

V přírodě pokud je nějaký jedinec už přespříliš mimo, tak se prostě nerozmnoží a nefunkční vzorec se nepřenáší do dalších generací. V našem moderním světě by měla podle mě zvítězit soudnost.

Jestli to tak půjde dál, tak lidi už budou mít vztahy jenom na facebooku, pak někam člověk odešle vzorek DNA a děcko (nejspíš jeho vlastní klon - takové "selfie" dítě :-) ) mu přijde pomocí PPL až domů :-D
Odpovědět
#12
(24. 10. 2015, 19:33:49)Asiel Napsal(a): Napadá mě třeba takový příklad: žena, která touží po dítěti, čas hraje v její neprospěch, vztah jí z nějakého důvodu nevyšel a najít jiného partnera se jí nedaří.

V jednom dokumentu, co běžel pozdě v noci na ČT2, jedna přesně taková vystupovala - měla ohromnou touhu po dítěti, ale její partněři s ní dítě mít prostě nechtěli. O umělém oplodnění se tam nemluvilo (dokumen byl o těch, co nechtějí děti a jako kontrast byly uvedeny i příklady těch, co děti chtějí a nemají), ale když to uvážím, tak svobodná/rozvedená žena má tyto možnosti:

  1. Klasická cesta, tj. pokusit se najít vhodného patnera, mít s ním děti, založit rodinu atd.
  2. Mít s někým sex, buď s tím, že onen "dárce spermatu" o tom ví, ale vzdává se veškerých nároků na dítě (není uveden v rodném listě), nebo se nikdy nedozví, že je vlastně otcem.
  3. Dítě adoptovat.
  4. Absolvovat umělé oplodnění spermatem od anonymního dárce.
První možnost by sice byla optimální, ale pro některé ženy je prostě z nějakých důvodů nerealizovatelná, buď z toho dovodu, že jsou jejich potřeby příliš specifické (např. asexuálka, co chce muže, co po ní nepožaduje sex), nebo například přitahuje jen typ mužů, kteří o rodinu nestojí. Další problém je, že partner musí být nalezezen řekněme do pětatřiceti let, pak už to začíná být komplikované ...

Druhé možnost je na první pohled mnohem jednodušší, ale je velmi riziková. U první verze se může stát, že "dárce spermatu" později změní názor a bude chtít být svému dítěti otcem, což může být zdrojem mnoha komplikací, např. ve chvíli, kdy se žena vdala a její muž vychovává dítě jako vlastní. Mimo toho, onen "dárce" musí být, eufemisticky řečeno, velmi odvážný, protože v dnešním právním systému nemá zaručeno, že z něj nebude otec nakonec stejně udělán.

Ale druhá verze je ještě rizikovější - zaprvé to znamená, že žena musí mít sex s mnoha cizími muži (protože nemá žádné informace o jejich plodnosti či neplodnosti) se všemi riziky s tím spojenými, zadruhé onen muž, co se nakonec stal otcem, se to může stejně nakonec dozvědět (DNA testy jsou dnes už velmi dostupné) a bude to jako v první verzi, ale ještě horší.

O třetí možnosti sice nemám dostatek informací, ale z toho, co jsem porůznu zachytil, je to velmi náročný podnik a kandidáti jsou velmi dlouho a podrobně testováni, navíc svodbodná, plodná žena-samoživitelka bude pravděpodoně velmi penalizována oproti manželských dvojcím, kde jediným důvodem, proč nemají děti, je neplodnost. Osobně myslím, že zákony v tomto ohledu nejsou optimální, na druhou stranu, je to stále lepší než opačný extrém realizovaný v Norsku.

Když s tím srovnám umělé oplodnění, tak vychází jako relativně spolehlivá a velmi bezpečná alternativa a i když to není levná záležitost, při zapořítání nepřímých nákladů a rizik je stále velmi výhodná alternativa bodům dva a tři, za předpokladu, že bod jedna nelze realizovat.

A i když se mi nemusí líbit to, že pro mnohé je to postup, jak získat dítě stejně snadno jako by si koupily třeba panenku nebo štěně, nejsem si jistý, jestli dítě vychovávané takovouto matkou je na tom hůře, než dítě, které je sice přirozeně počaté v úplné rodině, ale jeho rodiče na něj nemají čas a doufají, že jeho výchovu za ně udělájí jesle/školka/škola/kroužky, nebo, bohové chraň, televize či tablet. A což teprve svobodné matky, které se svobodnými matkami staly nedobrovolně ...

PS: Osobně mi přijde poněkud úsměvné, že křesťanská církev protestuje proti tomu, aby se matkami mohly stát i panny a považue zrození dítěte bez účasti muže za "nepřírodní" :-)
Odpovědět
#13
V případech, které byly jmenovány výše, se to dá pochopit. Ale nepřijímám to, že žena krátce po 20 může být zoufalá z toho, že nemá dítě, a nemá čas hledat si partnera.

Křesťanská církev asi nechce, aby věda z kdejaké ženy udělala pannu Marii na počkání. :-)
"Možná to byla chyba... ale stejně jsem ráda, že jsem to udělala!" (Ilmatar) 
Odpovědět
#14
(24. 10. 2015, 21:43:02)houba Napsal(a):
(24. 10. 2015, 19:10:16)panoška Napsal(a): Nevidím žádnou sovislost mezi šťastným mateřstvím a sexem, který mu (ne)předcházel.
Však ono taky podle mě nejde o sex. Jde spíš o schopnost navazovat vztahy. Pokud spolu dva lidi žijí ve skutečně fungujícím vztahu (ne jenom, že to tak navenek vypadá), tak spolu spát nemusí a myslím, že to bude super zázemí pro dítě.


Jestli to tak půjde dál, tak lidi už budou mít vztahy jenom na facebooku, pak někam člověk odešle vzorek DNA a děcko (nejspíš jeho vlastní klon - takové "selfie" dítě :-) ) mu přijde pomocí PPL až domů :-D

Ne že bych musela všechno relativizovat, ale znám spoustu vztahů, kde si v hormonálním rauši na začátku snadno dítě udělali, ale o fungujícím vztahu nadále nemůže být řeč.

Selfie dítě :) - nejspíš to tam spěje. Mě zaráží švagrová svou takřka uražeností, že první dcera není po ní. A teď teda doufá a čeká, že druhá jí podobná bude...

Neschopnost navazovat a udržovat vztahy roste, protože se všecko staví na schopnosti ovládat ty krámy, prostřednictvím kterých jsme spojeni.
Orwell byl optimista.
Odpovědět
#15
Souhlasím v mnohém s Panoškou.
A zejména poslední věta je podstatná. A navíc souzní s vyzněním článku o kterém je zde řeč....
Přece když má někdo problém navazovat a udržovat sociální vztahy, jaká může být záruka že vychová normálního jedince?
Prostě to, co je tady nejdůležitější je dítě, a ne něčí sobectví a sociopatie.
Nemám nic proti umělému oplodnění, a nemám problém akceptovat různé zdravotní či sexuální důvody nějakého páru.
Jsem však striktně proti tomu, prodávat dítě v jakémkoli stavu jakékoli ženě, jen proto že je sama.
Mohou se samozřejmě vyskytnou různé situace, a takový krok by mělo posuzovat několik odborníků, jenomže když by taková žena dychtící po hračce měla peníze na ni, zcela jistě / jak už to dnes bývá u nás standartem / by měla dostatečnou sumu i na ovlivnění posudku.
Takže ještě jednou, dítě není věc, je to člověk. A jeho výchovu nelze svěřit někomu jen proto že si to koupí.

Samozřejmě že mít oba rodiče není záruka šťastného dětství, ale také není zárukou že když mé dětství nebylo moc dobré, že ze mě nevyroste kvalitní člověk. Mám možnost vstřebávat názory od širšího okolí, od sourozenců , příbuzných, a je mnoho věcí co mne ovlivní tím kterým směrem.

Ale pokud si potomka koupí matka, co je nějak podivně formovaná zkušenostmi natolik, že odmítá sociální vazby a nechce s nikým žít, a proto se rozhodne si porodit dítě hračku, partnera a ventil na frustrace, co ze něj pak vyroste? Taková ,,matka" samozřejmě odmítá aby se na ,,výchově" kdokoli podílel, protože za dítě zaplatila ona sama, a to co dítěti do budoucna předá, bude mnohem nezdravější a škodlivější , než kdyby vyrůstalo v pastoušce s bandou sourozenců a věčně opilým otcem, tak jak ostatně mnoho světových velikánů.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět
#16
Ten článek je hodně zvláštní a navzdory neuvěřitelnému množství pozitivních dopadů asistované reprodukce se snaží vytáhnout jeden extrémní případ chování/myšlení, čímž chce ilustrovat co? Že je umělé oplodnění morálně špatné?

Umělé oplodnění má totiž vždy dvě roviny. První, která je naznačena v článku, a totiž, že si některé ženy „zjednoduší“ cestu, nezatěžují se vztahy apod. a jednoduše si touto cestou pořídí dítě.

Můžeme si o tom myslet leccos, ale z principu bych to nezatracoval a některé reakce mě trochu překvapily. Když se nějaká žena z jakéhokoliv důvodu rozhodne, že vztahy nechce zkoušet, že nechce podstupovat náhodný sex, aby otěhotněla apod. a přesto chce dítě, je v pořádku, že tak může učinit. Nikdo neví, čím třeba v dětství taková osoba sama prošla, co vidí kolem sebe a co formovalo její rozhodnutí. To, že si takové dítě pořizuje „jen jako hračku“ mi přijde jako poněkud odvážná úvaha.

Mít rodiče je snad záruka něčeho? Myslím, že v naší společnosti jsou tisíce dětí, mající řádné biologické rodiče, nicméně vyrůstá z nich spodina společnosti, neb tací jsou i jejich rodiče. A je úplně irelevantní, že jsou schopni vytvořit pár, jak tu kdosi argumentoval, že když žena nedokáže mít vztah, neměla by mít dítě.

Pak je tady druhá rovina, a totiž páry, které se zoufale snaží počít a z nejrůznějších příčin jim to nejde. Je naprosto úžasné, že tuto možnost mají a o kladech umělého oplodnění v této souvislosti nemám nejmenších pochyb.

A teď si třeba vezměte asexuály. Dívka asexuálka touží po dítěti. Proč by nemohla jít touto cestou? Netouží po vztahu, pouze po dítěti. Mě to přijde v pořádku. Bude podle váš špatná, že není schopna navázat vztah a pořizuje si "hračku"?

Muž asexuál to má horší, ten ten vztah jednoduše mít musí, ale i tak je toto pro něj jediná cesta, jak „počít“ dítě, akorát může dodat svůj vlastní genetický materiál.

Pro mě samotného to byla jediná možná cesta, jak dospět k dítěti. Jsem za to neskonale vděčný a rozhodně se nedomnívám, že si pořizuji „hračku“, abych „zapadl do normálu“ či dostál nějakému společenskému očekávání. Ne, prostě jsem chtěl dítě a jinak to nešlo. A je dobře, že taková možnost existuje.
To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment (Ralph Waldo Emerson)
Odpovědět
#17
to drummond:
..líp bych to neřekla:-)
Každý by měl někomu pomáhat.
Odpovědět
#18
(25. 10. 2015, 22:33:42)drummond Napsal(a): A teď si třeba vezměte asexuály. Dívka asexuálka touží po dítěti. Proč by nemohla jít touto cestou? Netouží po vztahu, pouze po dítěti. Mě to přijde v pořádku. Bude podle váš špatná, že není schopna navázat vztah a pořizuje si "hračku"?
Nejde tu zkrátka jenom o to, po čem touží ona, ale i o to, co potřebuje dítě. Dítě zkrátka potřebuje oba rodiče a nebo nějaký jejich ekvivalent. Oba rodiče nejsou žádná záruka, že se dítě bude zdravě vyvíjet (myslím pokud jsou rodiče třeba alkoholici, nebo mají nějakou vážnou psychickou poruchu apod.), ale jeden rodič který neumí nebo nechce navazovat vztahy je záruka toho, že se dítě zdravě vyvíjet nebude.

Samozřejmě umělé oplodnění je naprosto super pro páry, které mají problém s otěhotněním i pro asexuální páry, které by možná mohly dát přednost tomuhle před sexem.
Odpovědět
#19
Nerozporuju to, že by dítě mělo mít ideálně oba rodiče, matku i otce. Absolutní souhlas. Zároveň však nevidím důvodu, proč by se mělo bránit samotné ženě v umělém oplodnění. Kdo někdy prožil martýrium umělého oplodnění, dá mi jistě za pravdu, že jde o značně vyčerpávající proceduru s nejistým výsledkem. Samo absolvování toho procesu je alespoň pro mě důkazem, že žena o dítě opravdu a vážně stojí. Věřte mi, pro tu ženskou to není vůbec procházka růžovým sadem, i když je zdravá jak řípa. Neumím si tak úplně představit, že by se pak o dítě nestarala s maximální péčí a láskou. Fiflena, co si kupuje kabelčičky a vnímala by takové dítě jako další „hračku“, tento proces se svým tělem dle mého soudu nikdy nepodstoupí.
To be yourself in a world that is constantly trying to make you something else is the greatest accomplishment (Ralph Waldo Emerson)
Odpovědět
#20
Fyzické zdraví ženy jako řípa, jak zde píše Drummond, není nejdůležitější předpoklad pro výchovu dítěte.
Jak už jsem psal dříve, ale asi obsáhleji, důležitá je její psychická vyzrálost a to, jak je začleněna do společnosti.
Bohužel v dnešní době, je velký předpoklad že za peníze nekoupíte jen dítě, ale i posudek o způsobilosti.

Je zde více negativ než pozitiv.

A zapomíná se na otázku, proč by si to dítě chtěl někdo pořídit?
Už jen jeho ,,výroba" by nebyla levnou záležitostí. A nebude /alespoň doufám/ na leasing.
Takže cílová skupina by byla třeba nějaká vysoce postavená managerka?
S tím, že slovo láska je odškrtnuto jako ztrátová komodita a čas dítěti bude odměřen podle tabulek a bude nutné pravidelně kontrolovat úkoly dané chůvě.
...............................................................
,,Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více nenávidí ty, kteří ji říkají." George Orwell
Odpovědět


Pravděpodobně související témata…
Téma Autor Odpovědi Shlédnutí Poslední příspěvek
  Asexuálové se dříve styděli, dnes jsou hrdí. V sexuologii mě nic nepřekvapí, říká Uze Cipísek 0 4464 08. 02. 2020, 18:38:47
Poslední příspěvek: -diskusni-forum-
  Dennik N - Nikdy nepocítiť túžbu. Príbehy ľudí, ktorých nikto sexuálne nepriťahuje pri-diskusni-forum-mula 4 10454 14. 02. 2016, 12:30:46
Poslední příspěvek: pri-diskusni-forum-mula
  Nemají spolu sex, a přesto jsou šťastní - Novinky.cz Sunnylo-diskusni-forum-vesToby 4 13875 06. 06. 2013, 19:12:44
Poslední příspěvek: -diskusni-forum-
  I bez sexu se dá šťastně žít [novinky.cz] pros-diskusni-forum-těJá 11 32235 01. 07. 2010, 14:50:58
Poslední příspěvek: -diskusni-forum-

Přejít na fórum:


Uživatel(é) prohlížející tohle téma: 1 host(ů)
Partneri / zpetne odkazy: BIGvideo.cz – 10 000+ videí zdarma! Googluj Autobaterie Stock charts Forex